Kino na Granicy. "Najważniejsze wydarzenie przeglądu? Cieszyn przyciąga sam w sobie" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 11:52
- Festiwale walczą i zabiegają o swoich odbiorców. My mamy ten komfort, na co pracujemy przez cały rok, że do nas wielbiciele kina przyjeżdżają z własnej woli. Chcą się cieszyć filmami, aurą i wielością pozycji programowych - mówił w Dwójce Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie.

ZOBACZ WIDEO:

(Dwójka - Program 2 Polskiego Radia/YouTube)

  • Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji.
  • Tegoroczna, 26. odsłona wydarzenia odbędzie się w Cieszynie w czasie długiego weekendu majowego (1-5.05).
  • O szczegółach opowiadał w "Poranku Dwójki" Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy przeglądu.

To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Od samego początku, czyli od 1999 roku, celem Kina na Granicy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach rzeki Olzy.

Kino na Granicy przyciąga kinomanów

- Namawiać do przyjazdu specjalnie nie muszę, bo wiem, że już od dawna nie ma miejsc noclegowych. Nasz przegląd przyciąga tysiące ludzi - cieszył się Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy wydarzenia.

W tegorocznym programie zaplanowano m.in. nowe czeskie koprodukcje, retrospektywę filmów Janusza Majewskiego oraz pokaz filmów z kreacjami aktorskimi Mariana Dziędziela, debaty z pisarzami, tłumaczami i publicystami w ramach programu Literatura na Granicy czy wspólne świętowanie jubileuszu 20-lecia obecności Polski w UE.

Majówka bardzo kulturalna

- Wybierając się tutaj, przejrzałem tak na szybko tegoroczną edycję i tam jest taka mnogość wydarzeń literackich i muzycznych, filmowych oczywiście również... Będzie kilkaset filmów, kilkuset gości. Jest to już w tym momencie duża impreza. Jednocześnie jestem podekscytowany, ale i spokojny, bo mamy sprawdzony team, z którym już od lat świetnie się współpracuje - podkreślał gość Dwójki.

Posłuchaj
18:23 Poranek Dwójki maciejewski 23.04.2024.mp3 Rozmowa z Łukaszem Maciejewskim, dyrektorem programowym 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie (Poranek Dwójki) 

Wśród gości 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy (1-5.05) będą m.in. Andrzej Chyra, Łukasz Simlat, Robert Więckiewicz, Bartłomiej Topa i Tomasz Włosok.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Łukasz Maciejewski (dyrektor programowy 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy)

Data emisji: 23.04.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/wmkor

reklama

Czytaj także

"Kino na Granicy". Podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 10:35
W audycji mówiliśmy o największym przeglądzie filmów z Polski, Czech i Słowacji, który zakończył się w przygranicznym Cieszynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino na Granicy - filmy polskie, czeskie i słowackie w Cieszynie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 10:22
Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Tegoroczna 25. edycja odbędzie w czasie długiego weekendu majowego - od 29 kwietnia do 3 maja. To zatem doskonała okazja, by wybrać się do przygranicznego Cieszyna.
rozwiń zwiń