Polskie Radio
Section05
Łukasz Maciejewski

Nie żyje Jean-Luc Godard. "Całe życie eksperymentował z kinem"

- To, co Godard wypuszczał ze swojej pracowni, to było coś nowego, rewolucyjnego. Jego rola w kinie jest nie do przecenienia. Bez niego kino traci swój wewnętrzny rozpęd; ten rozpęd, który powodował odnowienie tej sztuki - mówił w radiowej Dwójce o słynnym francuskim reżyserze Andrzej Kołodyński, filmoznawca. Jean-Luc Godard zmarł we wtorek (13.09) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jean-Luc Godard Dwójka FILM kino Łukasz Adamski Andrzej Kołodyński Łukasz Maciejewski

Łukasz Maciejewski: Ennio Morricone dał nam dużo pięknej muzyki

- Ennio Morricone był jedyny. Często wahamy się, my – piszący, komentujący kino, w stopniowaniu epitetów, bo one się wyświechtały. Tymczasem w przypadku postaci formatu Ennio Morricone te epitety wymusza sytuacja obiektywna, bo on naprawdę był muzyką filmową. I nawet za pięćdziesiąt czy sto lat, gdy będziemy mówili o muzyce w kinie, to będziemy mówili o Enniu Morricone - opowiadał w Dwójce krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.
Zobacz więcej na temat:  Ennio Morricone muzyka filmowa kino Dwójka KULTURA Łukasz Maciejewski film dokumentalny Mariusz Gradowski

"Flirtując z życiem". Danuta Stenka: to była dość długa droga

- W momencie, gdy pojawiła się propozycja tej książki, wiedziałam, że to absolutnie nie może mieć miejsca. Uważałam, że nie mam nic na tyle ciekawego do powiedzenia. Za jakiś czas pojawił się jednak kolejny telefon ze strony Łukasza z propozycją, żeby się spotkać i pogadać, a dalej się zobaczy - mówiła w Dwójce aktorka.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Stenka wywiad KULTURA TEATR FILM Jakub Kukla Łukasz Maciejewski biografia

Zmarła Alina Janowska - legenda polskiego kina

Zmarła aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska - poinformował IAR prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Miała 94 lata. Artystka urodziła się w Warszawie w 1923 roku w Warszawie. Wystąpiła w znanych filmach z lat 40. "Zakazane piosenki" i "Skarb". Później grała między innymi w serialach "Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech", "Czterdziestolatek", a ostatnio w "Złotopolskich". Aktorkę wspominał w PR24 Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Zabłocki poezja wiersze Alina Janowska Łukasz Maciejewski