"Powiem wam, jak zginął". Marek Bukowski: "Kobra" była namiastką Zachodu i prawdziwego kina

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 13:58
- To ogromna satysfakcja, zaszczyt i przyjemność powrócić do "Kobry", choć wszystko się od tamtych czasów zmieniło. Dlatego chciałbym podejść do tego tematu zupełnie inaczej - mówił w Dwójce Marek Bukowski, autor scenariusza telewizyjnego i reżyser spektaklu Teatru TV pt. "Powiem wam, jak zginął". Premiera już w poniedziałek (13.05).
Reżyser i aktor Marek Bukowski
Reżyser i aktor Marek BukowskiFoto: PAP/Archiwum Kalbar
  • Najnowsza premiera Teatru Telewizji to spektakl, który nawiązuje do tradycji Teatru Sensacji "Kobra".
  • Reżyser Marek Bukowski sięgnął po powieść detektywistyczną Joe Alexa pt. "Powiem wam, jak zginął".
  • W spektaklu występują m.in. Roma Gąsiorowska, Grzegorz Małecki, Jan Wieczorkowski i Sebastian Staniewicz.

Spektakl "Powiem wam, jak zginął" nawiązuje do tradycji Teatru Sensacji "Kobra". Powstał na podstawie powieści detektywistycznej Joe Alexa, czyli Macieja Słomczyńskiego - jednego z najważniejszych scenarzystów "Kobry" w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

Marek Bukowski: takich rzeczy się wtedy w Polsce nie robiło

- Za dzieciaka, a nawet jeszcze później miałem okazję oglądać "Kobrę" najpierw z rodzicami, potem z przyjaciółmi. Pamiętna "Selekcja" z Henrykiem Talarem w roli głównej to była taka namiastka Zachodu, namiastka wielkiego świata, namiastka prawdziwego kino. Takich rzeczy się wtedy nie robiło - wspominał Marek Bukowski.

Akcja reżyserowanego przez niego w Teatrze Telewizji przedstawienia dzieje się w starej rodowej posiadłości Sary (Roma Gąsiorowska) i Iana Drummondów (Rafał Gąsowski) w Anglii. Sara jest znaną aktorką, a Ian wybitnym chemikiem. Pewnego dnia pojawia się w ich domu Joe Alex (Grzegorz Małecki) - przyjaciel z młodości Iana, który ma rozwikłać sprawę anonimowych gróźb wysyłanych do małżonków.

"Powiem wam, jak zginął" ponownie w Teatrze Telewizji 

Z czasem okazuje się, że są to groźby śmierci. Joe Alex wspólnie z Beniaminem Parkerem (Sebastian Stankiewicz) – przyjacielem z czasów wojny, a obecnie inspektorem policji – próbują rozwiązać sprawę tajemniczego morderstwa Iana...

Pod koniec lat 50-tych, w ramach Teatru Sensacji "Kobra", reżyser Józef Słotwiński zrealizował telewizyjną sztukę "Powiem wam kto zabił" na podstawie wspomnianej książki Joe Alexa. Niestety nie zachowało się nagranie tamtego przedstawienia.


Posłuchaj
12:00 Poranek Dwójki bukowski 13.05.2024.mp3 Marek Bukowski o reżyserowanym przez siebie spektaklu telewizyjnym (Poranek Dwójki) 

Premiera nowej adaptacji tekstu w poniedziałek (13.05) o godz. 20.30 w TVP1.

[korzystano z materiałów promocyjnych]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marek Bukowski (aktor, reżyser)

Data emisji: 13.05.2024

Godz. emisji: 9.30

mgc/pg

Czytaj także

Teatr Telewizji na żywo. Anna Sroka-Hryń robi apetyt na "Apetyt na czereśnie" wg Agnieszki Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 12:00
- To nie jest żadne nagranie studyjne wykonane wcześniej, tylko wszystko, co państwo dzisiaj zobaczą, od samego początku do samego końca, będzie wydarzeniem na tę godzinę, na tę minutę, którą państwo będą oglądali - tak reżyserka Anna Sroka-Hryń zapowiada spektakl Teatru Telewizji "Apetyt na czereśnie" oparty na tekście Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Kotański o Teatrze Telewizji: to zarządzanie kryzysem i chaosem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 11:24
Teatr Telewizji przygotował w wiosennej ramówce wiele nowości. W "Poranku Dwójki" nowy dyrektor Teatru - Michał Kotański - zdradził, z jakimi problemami wiąże się przygotowywanie telewizyjnych spektakli i czego możemy się spodziewać.
rozwiń zwiń