"Dziewczyna z walizką" na Festiwalu w Cannes. "Pomogło nam doświadczenie z poprzedniego konkursu"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 15:48
Na Festiwalu w Cannes zostanie pokazany polski film "Dziewczyna z walizką". Reżyser tej produkcji, Tomasz Wilczyński, opowiedział w "Poranku Dwójki", jak wyglądała droga jego filmu do pokazu na tym festiwalu oraz co jest najważniejsze przy starcie w konkursie na nakręcenie filmu w 48 godzin.
Polski krótkometrażowy film Dziewczyna z walizką zostanie zaprezentowany na Festiwalu w Cannes
Polski krótkometrażowy film "Dziewczyna z walizką" zostanie zaprezentowany na Festiwalu w CannesFoto: Shotterstock/Iurii Dzivinskyi
  • Sekcja Short Film Corner Festiwalu w Cannes trwa od 19 do 22 maja.
  • Polski film "Dziewczyna z walizką" zostanie pokazany w środę 22 maja.
  • Tomasz Wilczyński podkreślił, że w procesie powstania dzieła na konkurs 48 Hour Film Project kluczowa była organizacja.

"Dziewczyna z walizką" to film krótkometrażowy, który wygrał polską edycję 48 Hour Film Project - największego konkursu filmowego na świecie. Obraz zostanie pokazany w środę (22.05) w prestiżowej sekcji Short Film Corner Festiwalu w Cannes.

Droga do Festiwalu w Cannes

Tomasz Wilczyński opowiedział w audycji o drodze swojego filmu na Festiwal w Cannes. Wszystko rozpoczęło się na konkursie 48 Hour Film Project. - To konkurs, który polega na tym, że w 48 godzin trzeba zrobić krótkometrażowy film fabularny na wylosowany gatunek z wylosowanymi elementami jak bohater czy dialog, jaki musi tam paść. Razem z ekipą wzięliśmy dwukrotnie udział w tym konkursie i po raz drugi udało nam się wygrać polską edycję - powiedział.          

- Dzięki temu dostaliśmy się na międzynarodowy etap konkursu Filmapalooza, w którym brało udział ponad 150 ekip z całego świata. W ramach tego festiwalu była pula kilkunastu filmów, które w nagrodę otrzymały selekcję i specjalny pokaz w ramach Festiwalu w Cannes - opowiedział reżyser.

Uzależniający konkurs i powstanie filmu "Dziewczyna z walizką"

Tomasz Wilczyński zdradził, że jego zespół nie planował ponownego startu w konkursie, ale zwyciężyły emocje związane z konkursem na film w 48 godzin. - Mieliśmy wybór między filmem drogi a musicalem, i tylko jedna osoba w całej ekipie ucieszyła się na wieść o musicalu. Zdecydowałem jednak, że film drogi to jest to, w co musimy pójść - relacjonował.

- Po pierwszej wygranej w dalszych etapach nie dostaliśmy się do Cannes i myśleliśmy, że nie będziemy już startować w tym konkursie. Jest w nim jednak coś bardzo uzależniającego. Jest zastrzyk adrenaliny, który trafia do człowieka, kiedy trzeba natychmiast napisać scenariusz, ponieważ nazajutrz są zdjęcia, montaż i trzeba oddać film - zdradził.

Przepis na sukces

Reżyser zapytany o sposób działania w konkursie filmowym zdradził, że kluczowa jest organizacja. - Bardzo istotny w tym konkursie jest klarowny i jasny podział obowiązków. Trzeba wcześniej ustalić, kto i czym się zajmuje. Jest tak dlatego, że w przypadku takiego konkursu najgorszy jest chaos i bałagan - powiedział.


Posłuchaj
13:00 _PR2 (mp3) 2024_05_20-09-30-30.mp3 Tomasz Wilczyński m.in. o powstaniu filmu "Dziewczyna z walizką" (Poranek Dwójki)

- U nas porządek był wprowadzony od samego początku, i to nam bardzo pomogło. Nie ukrywam też, że doświadczenie, które zdobyliśmy dwa lata temu, dało nam szansę na wyciągnięcie pewnych wniosków - zdradził Tomasz Wilczyński.


Posłuchaj
04:37 PR2 2024_05_20-08-27-03.mp3 Trine Dyrholm o filmie "Dziewczyna z igłą" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Wilczyński (reżyser filmu "Dziewczyna z walizką")

Data emisji: 20.05.2024

Godzina emisji: 9.30

dz

Czytaj także

"Powiem wam, jak zginął". Marek Bukowski: "Kobra" była namiastką Zachodu i prawdziwego kina

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 13:58
- To ogromna satysfakcja, zaszczyt i przyjemność powrócić do "Kobry", choć wszystko się od tamtych czasów zmieniło. Dlatego chciałbym podejść do tego tematu zupełnie inaczej - mówił w Dwójce Marek Bukowski, autor scenariusza telewizyjnego i reżyser spektaklu Teatru TV pt. "Powiem wam, jak zginął". Premiera już w poniedziałek (13.05).
rozwiń zwiń