EBU Audio Storytelling Festival. "Zdecydowanie dominowały reportaże i podcasty"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 16:00
- Widać, że twórcy zastanawiają się, jak zaciekawić słuchaczy, ale już niekoniecznie dźwiękiem, który nie zawsze jest najwyższej jakości. Tu widać zmianę, że trzeba mieć jakiś oryginalny pomysł na swoje dzieło i tak to ładnie opakować, żeby smakowało jak najlepszy cukierek - mówił w Dwójce Antoni Rokicki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, który brał udział w EBU Audio Storytelling Festival w Rzymie.
Podczas EBU Audio Storytelling Festival w Rzymie Antoni Rokicki reprezentował Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Podczas EBU Audio Storytelling Festival w Rzymie Antoni Rokicki reprezentował Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego RadiaFoto: Mariana Kril
  • W dniach 20-22 maja w Rzymie odbył się EBU Audio Storytelling Festival. 
  • Była to pierwsza odsłona wydarzenia znanego dawniej pod nazwą International Feature Conference.
  • Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia reprezentował Antoni Rokicki. Swoimi wrażeniami z wyjazdu dzielił się w "Poranku Dwójki".

Na EBU Audio Storytelling Festival w Rzymie spotkało się 120 twórców z 30 krajów. Ważnym tematem poruszanym w czasie wydarzenia była sztuczna inteligencja.

Reportaż z elementami AI

- Myślę, że najważniejszy jest tu zdrowy rozsądek. Trzeba wiedzieć, że to my jesteśmy autorami, to my mamy tworzyć ciekawą treść dla słuchacza, a sztuczna inteligencja ma nam tylko trochę pomóc - przekonywał Antoni Rokicki.

On sam ma już podobne doświadczenia za sprawą swojego ostatniego reportażu pt. "Rozmowa z maszyną". - Było to moje pierwsze zderzenie chociażby z czatem GPT czy aplikacją ElevenLabs, gdzie można znaleźć głos lektorski, który będzie np. odczytywał za nas narrację w reportażu. W moim ostatnim reportażu czasami to ja zadaję pytanie rozmówcy, a czasami głos z komputera - tłumaczył gość Dwójki.

EBU Audio Storytelling Festival przy dźwiękach (z) komputera

Antoni Rokicki uważa, że na razie jesteśmy jeszcze na etapie zabawy, poznawania sztucznej inteligencji, ale za kilka lat sytuacja może już wyglądać inaczej.

Podczas konferencji w Rzymie puszczano nam np. fragmenty muzyki, którą wytworzył komputer. Było to dosyć śmieszne. Nie były to jakieś utwory poruszające serce, ale pierwszy krok został już zrobiony. Za rok, za dwa być może będzie całkowicie inaczej - podsumował.


Posłuchaj
13:03 Poranek Dwójki rokicki 29.05.2024.mp3 Antoni Rokicki o EBU Audio Storytelling Festival w Rzymie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Antoni Rokicki (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)

Data emisji: 29.05.2024

Godz. emisji: 8.25

pg/kormp

Czytaj także

Pascale Labrie: Polskie Radio daje szansę na zaistnienie w świecie

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 13:17
Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła statystyki międzynarodowej wymiany koncertowej za rok 2018. Oferta muzyczna Polskiego Radia jest jedną z najbogatszych wśród europejskich radiofonii publicznych.
rozwiń zwiń