Zamek Królewski – zniszczenie i odbudowa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 17:25
Wystawa o losach Zamku w czasie II wojnie światowej i w latach powojennych oraz koncerty w Łodzi.
Audio
  • Rozmowa z Bożeną Radzio o wystawie "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie"
  • Rozmowa z Lechem Dzierżanowskim o nowych koncertach w Filharmonii Łódzkiej

We wtorkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wystawie "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie". Nowa ekspozycja stała Zamku Królewskiego w Warszawie stanowi dokumentację losów Zamku w czasie II wojny światowej i przypomnienie okoliczności podjęcia decyzji o odbudowie gmachu. Autentyczna sceneria historycznych piwnic zamkowych na powierzchni ok. 350 metrów kwadratowych została wykorzystana do multimedialnej prezentacji skali zniszczenia i wagi dzieła restytucji. Wystawa jest adresowana do przedstawicieli młodego pokolenia, w większości niepamiętających już, że Zamku nie było na powojennej mapie Warszawy. Jest też pretekstem do zaprezentowania obcokrajowcom przykładu wyjątkowej troski o zachowanie dziedzictwa przeszłości, docenionej wpisem Zamku Królewskiego i Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Naszym gościem była kuratorka wystawy pani Bożena Radzio.

 

Rozmawialiśmy również z dyrektorem Filharmonii Łódzkiej Lechem Dzierżanowskim, który zapraszał na dwa koncerty: koncert muzyki współczesnej "contem.ucha" oraz koncert symfoniczny w rocznicę urodzin Artura Rubinsteina "Perły muzyki rosyjskiej".

Audycję prowadziła Izabela Żukowska.



Czytaj także

Spór o Stanisława Augusta

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 10:02
Czy ostatni król Polski był nieudolnym politykiem, zdrajcą czy też kozłem ofiarnym, całkowicie uzależnionym od historycznych okoliczności? Próbą odpowiedzi na te pytania są cykle wykładów na Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tysiąc lat sąsiedztwa

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 02:02
Wokół wystawy w Martin-Gropius-Bau w Berlinie. Rozmowy z gośćmi, relacja z otwarcia.
rozwiń zwiń