Gdyńska Antygona

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 16:08
Sofokles w reżyserii Leszka Mądzika i zapowiedź wystaw we wrocławskim Muzeum Narodowym w 2012 roku
Audio
  • Rozmowa z Leszkiem Mądzikiem i Agatą Moszumańską na temat gdyńskiej "Antygony"
  • Rozmowa z Mariuszem Hermansdorferem o projektach Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 2012 roku

W czwartokowym (26 stycznia) "Poranku Dwójki" gościliśmy dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Mariusza Hermansdorfera, z którym rozmawialiśmy m.in. o planach wystawienniczych na ten rok. Obecnie - oprócz stałych ekspozycji sztuki polskiej od XVII do XIX wieku i współczesnej - można w muzeum obejrzeć wystawy "Antyk w meblarstwie" (do końca czerwca), "Jan Berdyszak. Szkice i rysunki" (do 5 lutego) i "Marka białego złota. Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni" (do końca kwietnia). Planowane jest otwarcie dwóch nowych wystaw stałych: prezentujących orient oraz sztukę europejską od XVI do przełomu XIX i XX wieku. W związku z Euro 2012 w muzeum zobaczyć będzie można prezentację fotografii konceptualisty Sosnowskiego, a później wystawę Eugeniusza Gepperta. Muzeum dąży też do wyremontowania i zagospodarowania Pawilonu Czterech Kopuł, stuletniego modernistycznego budynku - dla pełniejszej ekspozycji kolekcji sztuki współczesnej.

Zapowiedzieliśmy też premierę "Antygony" Sofoklesa w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni w reżyserii Leszka Mądzika. Premiera 28 stycznia, w rolach głównych występują Agata Moszumańska, Dariusz Szymania, Maciej Hajmon i Marta Kadłub.

"Płyta tygodnia" to wykonanie utworów Franciszka Schuberta przez skrzypka Andreas Janke i Orkiestry Tonhalle z Zurichu pod dyrekcją Davida Zinmana.

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

Zobacz więcej na temat: Euro 2012 Gdynia Wrocław
Czytaj także

Pocztówkowe świadectwa (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 13:11
Zbieranie kartek pocztowych okazuje się bardzo przydatne. Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma ich blisko 5 tysięcy - a to bezcenne świadectwo historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kronika Feliksa Topolskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 11:09
Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i nowa galeria w Muzeum Narodowym w Poznaniu a także rozmowa o Miłoszu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Johna Cage'a

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 18:00
Porozmawiamy o wydarzeniu "ROK JOHNA CAGE’A - Lublin 2012" i wystawie Jana Berdyszaka we Wrocławiu.
rozwiń zwiń