Wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 15:13
Złoty skarb z Koszyc oraz rozmowa o pewnej nagrodzie literackiej.
Audio
  • Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu o wystawie "Złoty skarb z Koszyc"
  • Z Krystyną Czerni rozmawia Aleksandra Łapkiewicz

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" zapraszać będziemy do Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie otwarta zostanie wystawa "Złoty skarb z Koszyc" ze zbiorów Słowackiego Muzeum Narodowego i Muzeum Historycznego w Bratysławie pod patronatem Ministra Kultury Republiki Słowackiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej

24 sierpnia 1935 roku, podczas kopania fundamentów w północno-wschodnim skrzydle przebudowywanej siedziby Dyrekcji Finansowej w Koszycach, doszło do niezwykłego odkrycia.

Pod podłogą w zburzonej części budynku ujawniono miedzianą kasetkę, kształtem przypominającą bochenek chleba. Wewnątrz znajdowały się 2 920 monety, trzy medale oraz łańcuch - wszystkie sporządzone z wysokogatunkowego złota. W dzienniku budowlanym utrwalono nawet godzinę tego zdarzenia - 11:45, a także personalia znalazcy.

Robotnicy, którzy byli świadkami owej historycznej chwili, przywłaszczyli sobie część numizmatów, które usiłowali odsprzedać miejscowemu jubilerowi, a następnie nawet przypadkowym spacerowiczom w miejskim parku. Policja, obserwująca "szczęśliwców", skutecznie udaremniła te zamiary, co skutkowało przepadkiem znaleźnego, które z mocy ówczesnego prawa należało się robotnikom. Kolekcja przeszła na własność państwa.

Po raz pierwszy w Polsce będziemy mieli okazję do obejrzenia całości znaleziska, na które składają się numizmaty niemal z całej Europy, bite w XV, XVI i XVII w. Wśród nich absolutnie rarytasy odnajdą też miłośnicy naszej historii. Dowiemy się także o ówczesnej sile nabywczej tak wielkiej ilości drogocennego kruszcu. Naszym gościem po 8.35 będzie polski kurator tej wystawy pan Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zapraszaliśmy również na uroczystość wręczenia Nagrody "Nowych Książek" za rok 2011 Krystynie Czerni, autorce biografii Jerzego Nowosielskiego "Nietoperz w świątyni" opublikowanej przez Wydawnictwo Znak. Z nagrodzoną autorką, także o jej najnowszej książce "Sztuka po końcu świata", rozmawiała Aleksandra Łapkiewicz.

 Audycję prowadził Marcin Pesta.

 Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice życia Jerzego Nowosielskiego - "nietoperza w świątyni" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 06:00
O wydanej niedawno biografii wybitnego malarza i rysownika opowiada specjalnie dla naszego serwisu jej autorka, Krystyna Czerni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy od ponad 100 lat pokaz obrazu Matejki

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 20:07
W Zamku Królewskim na Wawelu po raz pierwszy od ponad 100 lat można zobaczyć uchodzący do tej pory za zaginiony obraz Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe dzieje arrasów

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 06:00
Bezcenna kolekcja Zygmunta Augusta wielokrotnie uniknęła rozproszenia, wywiezienia poza Polskę, sprzedaży i - dwukrotnie - pożaru.
rozwiń zwiń