Zwykły polski chłopak zawojował świat

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 13:00
– Ten film jest bardzo ciepło opowiadany, a ludzie potrzebują ciepła, chcą dostać coś miłego od świata – mówił w Dwójce Grzegorz Zariczny, reżyser dokumentu, który zwyciężył na najważniejszym festiwalu kina niezależnego na świecie.
Audio
  • Rozmowa z Grzegorzem Zaricznym o jego filmie "Gwizdek"
  • Joanna Wnuk-Nazarowa o koncercie NOSPRu na festiwalu "Łańcuch X"
Fragment plakatu filmu Gwizdek
Fragment plakatu filmu "Gwizdek"Foto: mat.prasowe

– Myślę, że ludziom podobało się przede wszystkim to, że jest ot historia zwykłego chłopaka w niezwykłych okolicznościach, starającego się w życiu coś osiągnąć – opowiadał reżyser o odbiorze swojego filmu na amerykańskim festiwalu Sundance. Nagrodzony dokument – "Gwizdek" – pokazuje zbliżającego się do trzydziestki Marcina. Chłopak mieszka w małej miejscowości pod Krakowem. W tygodniu pracuje fizycznie, a w weekendy sędziuje mecze piłkarskie w najniższych ligach. Chce to zmienić: znaleźć lepszą pracę. I dziewczynę.
– Dokument, każdy dokument, przedstawia życie dotykalne. Reżyser poznaje postać, stara się opowiedzieć jak najlepiej, ma jednak ograniczone warunki – właśnie to życie – mówił Grzegorz Zariczny o swoim rozumieniu dokumentu. – Trzeba do bohatera podjeść delikatnie, nie wolno go skrzywdzić.

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy również z dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanną Wnuk-Nazarową.
Audycję prowadził Paweł Sawicki


Czytaj także

16 minut w 2 lata, czyli sukcesy Polaków w Sundance!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 20:08
Na zakończonym w niedzielę festiwalu Sundance nagrody otrzymało dwóch Polaków: operator Michał Englert, za zdjęcia do filmu "Nieulotne" Jacka Borcucha, i Grzegorz Zariczny, za krótkometrażowy film "Gwizdek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wojna futbolowa" Kapuścińskiego trafi do kin!

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 11:31
Kanadyjski reżyser Philippe Falardeau kupił prawa do ekranizacji książki polskiego reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego o konflikcie pomiędzy Hondurasem a Salwadorem.
rozwiń zwiń