Przejrzymy programy letnich festiwali

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 15:30
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy w czwartek z organizatorami festiwalu Mazovia Goes Baroque, Ogrodów Muzycznych w Warszawie i Spoiw kultury w Szczecinie.
Plaża, zdjęcie z 1905 roku
Plaża, zdjęcie z 1905 rokuFoto: flickr/lic.cc/George Eastman House Collection

Ogrody Muzyczne są realizowane w Warszawie od 2001 roku. Każdy festiwal to rokrocznie ponad 30 wydarzeń artystycznych: koncertów, projekcji filmów, oper i widowisk baletowych. Od pierwszej edycji Festiwal odbywa się w na terenie Dziedzińca Wielkiego Zamku Królewskiego.
Festiwal z roku na rok realizowany jest pod różnymi hasłami: od kilku lat inspiracją dla kolejnych edycji jest kultura i sztuka krajów, obejmujących Prezydencję w Unii Europejskiej w danym roku. Obecnie "Ogrody Muzyczne" nawiązują do prezydencji Litwy.
W czwartek gośćmi Tomasza Szachowskiego o 8:35 będzie Ryszard Kubiak - dyrektor festiwalu.
W "Poranku Dwójki" gościem będzie również Aneta Nowak z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, która opowie o zbliżającej się trzeciej odsłonie festiwalu Mazovia Goes Baroque.
O 7:50 porozmawiamy z Dariuszem Mikułą - dyrektorem Ośrodka Teatralnego Kana na temat festiwalu Spoiwa kultury.
W ramach festiwalu co roku prezentowane są widowiska plenerowe, spektakle uliczne, koncerty, wystawy, warsztaty, projekcje filmów.
Ponadto realizowane są także produkcje festiwalowe wpisujące się w długofalowy projekt Ośrodka Teatralnego Kana: W poszukiwaniu tożsamości miejsca. Promują one "zapomniane", naznaczone historycznie przestrzenie Szczecina.
Oprócz tego w "Poranku Dwójki" konkurs "Płyta tygodnia", na której Marek Bracha gra utwory Fryderyka Chopina. Jest to pierwsza płyta z nowej serii "Debiuty" Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
W cyklu "Piosenka z rekomendacją" tym razem propozycje od Mirosława Bałki.

 

4 lipca (czwartek), godz. 6.00-9.00

Czytaj także

Aby robić dobry teatr, trzeba słuchać publiczności

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 19:00
- Jesteśmy teatrem, który ma małą scenę, liczną widownię i próbuje z nią rozmawiać językiem współczesnym - mówił Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie. Jak to dobrze robić? Z dyrektorami teatrów i obserwatorką ich działalności rozmawialiśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktorzy z Iranu pracują inaczej, niż ci z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:14
- Staramy się tak wybierać spektakle, by zderzyć ze sobą różne kultury i różne systemy teatralne - mówił Cezary Morawski. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF, który rozpoczyna się w piątek w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie styczniowe w stylistyce horroru

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 10:10
Na deski Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy wchodzi spektakl opowiadający o powstaniu styczniowym w konwencji horroru.
rozwiń zwiń