Dyrektor Boskiej Komedii: polski teatr nie ulega rozrzedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 11:00
- Polscy artyści nie ulegają komercjalizacji, nie wpadają w popową pułapkę. Natomiast środowisko teatralne mogłoby być bardziej skonsolidowane i to jest ambicja Boskiej Komedii - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny festiwalu Bartosz Szydłowski.
Audio
  • Rozmowa z Bartoszem Szydłowskim, dyrektorem artystycznym rozpoczynającego się Festiwalu Boska Komedia (Poranek Dwójki)
Plakat promujący festiwal Boska Komedia 2015, który odbędzie się w Krakowie w dniach 4-13 grudnia
Plakat promujący festiwal Boska Komedia 2015, który odbędzie się w Krakowie w dniach 4-13 grudniaFoto: materiały promocyjne

- Teatr ma wyjątkowe miejsce w polskiej kulturze. To przede wszystkim dziedzictwo minionej epoki, gdy był on otoczony nimbem wolności, stanowił miejsce niezależnej wypowiedzi i definiowana głębiej rozumianej tożsamości narodowej - mówił nasz gość. - To może być dziś jego światło, ale też cień, bo takie mity bardzo obciążąją - dodał.

Jakie są pułapki polskiej tradycji teatralnej i czy słowo faktycznie powinno w niej odgrywać wiodącą rolę? Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Bartosz Szydłowski (dyrektor artsytyczny festiwalu Boska Komedia)

Data emisji: 1.12.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mm/mc

Czytaj także

Klata: zespół Starego Teatru nie potrzebuje wroga

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 11:00
- Nie ma już konfliktu z Krakowem. Dyrektor z nowym programem zawsze napotyka na opór części zespołu i publiczności. Reszta to medialna paranoja - ocenił Jan Klata 2,5 roku swojej dyrekcji w legendarnym teatrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Lupa zaprasza do zwiedzania spektaklu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 19:00
– W pewnym momencie doszło do takiej sytuacji, że trudno było rozpoznać, kto jest aktorem, a kto widzem – mówił reżyser o projekcie teatralnym "Spirala".
rozwiń zwiń