Twórczość Różewiczów w Radomsku i Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 13:55
9 października mija 95. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. O związanych z tym wydarzeniach porozmawiamy w "Poranku Dwójki".
Tadeusz Różewicz urodził się 1921 r. w Radomsku, zmarł w 2014 r. we Wrocławiu
Tadeusz Różewicz urodził się 1921 r. w Radomsku, zmarł w 2014 r. we WrocławiuFoto: wikimedia/domena publiczna

Na początku października przypomniana będzie twórczość wybitnego poety, prozaika, dramaturga i scenarzysty. W jego rodzinnym mieście Radomsku odbędzie się po raz kolejny Różewicz Open Festiwal poświęcony twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Z kolei w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu na 7 października zaplanowano premierę "Nauki chodzenia" Tadeusza Różewicza w reżyserii Pawła Miśkiewicza. To spektakl-wędrówka przez dramaty, prozę i poezję twórcy.

O rocznicowych wydarzeniach Barbara Osterloff, dyrektor artystyczna Różewicz Open Festiwal w Radomsku, opowie w Dwójce po godz. 8.10 (transmisja wideo).

Ponadto w audycji opowiemy o tegorocznym Konkursie na Książkę Historyczną Roku i porozmawiamy z Prezes Zarządu Polskiego Radia Barbarą Stanisławczyk o Europejskim Forum Radiowym, które 6 października rozpocznie się w Krakowie. Tuż przed 9.00 swoimi propozycjami kulturalnymi podzieli się Adam Strug.

Będzie też "Słowo na dzień", "Melodie z górnej półki", "Wiadomości kulturalne", "Archiwalnia", przegląd prasy, a także "Płyta tygodnia". To "It' s hard", nowy album amerykańskiego tria The Bad Plus, które w piątek 30 września wystąpiło w Studiu im. Lutosławskiego w ramach cyklu "Światowa Scena Jazzu".

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (5.10) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

mc/bch

Czytaj także

Jerzy Stuhr: Różewicz nie pisał sztuk

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 10:00
- On pisał gotowe spektakle. Scenariusze, które reżyser powinien po prostu dobrze zrealizować - mówił Jerzy Stuhr pracujący nad inscenizacją sztuki "Na czworakach" dla warszawskiego Teatru Polonia.
rozwiń zwiń