Obrazy Dudy-Gracza zamienione w muzykę

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 13:07
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Mają Kleszcz o albumie "Dudzie-Graczowi", która jest efektem współpracy wokalistki z córką tytułowego malarza - reżyser teatralną Agatą Dudą-Gracz.
Audio
  • Obrazy Dudy-Gracza zamienione w muzykę (Poranek Dwójki)
  • Aleksander Robotycki o wystawie "Węgierska miłość" (Poranek Dwójki)
  • Spotkanie z zespołem Stałe Zmienne (Poranek Dwójki)
  • Zmarł Zbigniew Brzeziński. "To koniec pewnej epoki" (Poranek Dwójki)
Fragment okładki płyty Dudzie-Graczowi
Fragment okładki płyty "Dudzie-Graczowi"Foto: materiały prasowe

Agata Duda Gracz 1200 PAP.jpg
Duda-Gracz: już nie pakuję ołówka w Szekspira

Płyta "Dudzie-Graczowi" to wynik doświadczeń teatralnych, popowych, bluesowych i tradycyjnych. Na płycie znajdują się utwory skomponowane przez Maję Kleszcz do tekstów Agaty Dudy-Gracz. Obrazy jej ojca opowiedziały historie, które następnie zostały wyśpiewane przez wokalistkę.

W audycji rozmawialiśmy także z Aleksandrem Robotyckim z warszawskiego Muzeum Etnograficznego, który opowiedział o najnowszej wystawie "Węgierska miłość". To opowieść o zmianie miłosnych obyczajów na przestrzeni niemal 150 lat, podróż przez kilka epok, w czasie których zwyczaje związane z miłością – wyborem partnera, małżeństwem i erotyką – ulegały rewolucyjnym przemianom.

Ponadto spotkaliśmy się z zespołem Stałe Zmienne, projektem Jolanty Kossakowskiej, który brał udział w tegorocznej odsłonie festiwalu "Nowa Tradycja". Grupa wykonuje piosenki o miłości i jej braku inspirowane polską muzyką tradycyjną, a także tradycyjnymi tekstami.

Wspomnieliśmy także zmarłego 26 maja wybitnego politologa Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy prezydenta Jimmy'ego Cartera w latach 1977-1981.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 27.05.2017

Godzina emisji: 6.00-10.00

bch/mc

Czytaj także

"Libelid". Ola Bilińska śpiewa w jidysz o miłości

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 15:34
– Chciałam skupić się na życiu i społeczności. Dlatego ta płyta jest pogodniejsza od poprzedniej – mówiła wokalistka o albumie, którego przedpremierowo słuchaliśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Cicha śpiewa z Pakistańczykami

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 12:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Karoliną Cichą o "Poland - Pakistan. Music Without Borders" - albumie, który polska artystka nagrała wspólnie z Shafqaten Ali Khanem.
rozwiń zwiń