Polskie Radio
Section05
Jerzy Duda-Gracz

Duda-Gracz pokazał Polskę nabrzmiałą, malarską karykaturę nas samych

To było 79 lat temu... Jerzy Duda-Gracz urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie. Pełne nazwisko tego wybitnego malarza i rysownika brzmiało Jerzy Dzierżysław Duda vel Gracz. Już w młodości zdecydował używać krótszej formy nazwiska, mniej nabrzmiałej, łatwiejszej do przytaczania. Ukończył Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie, a następnie studia plastyczne na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po otrzymaniu dyplomu w 1968 roku poświęcił się malarstwu i rysunkowi. Jego prace, obrazy z miejsca zyskały uznanie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jerzy Duda-Gracz malarstwo SZTUKA

Publicysta: "Psy 3" to bardzo dobry film sensacyjny

- Dostajemy kawał dobrej rozrywki. Nie dowiaduję się jednak z filmu "Psy 3" o rzeczywistości, która nas otacza tyle, ile dowiadywaliśmy się z "Psów 1" - stwierdził Marcel Skierski (red. naczelny magazynu LUKA). W audycji udział wzięli także Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny") oraz dr Janusz Janowski (prezes Związku Polskich Artystów Plastyków).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Władysław Pasikowski Jerzy Duda-Gracz

„Golgota Jasnogórska” – wyjątkowe misterium wielkopostne

Golgota Jasnogórska to przejmująca Droga Krzyżowa złożona z tekstów Ernesta Brylla i muzyki w wykonaniu popularnych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. Poemat stworzony został na podstawie obrazów Jerzego Dudy-Gracza, które znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Gościem audycji Weekend Kulturalny był współtwórca spektaklu, Marcin Styczeń.
Zobacz więcej na temat:  droga krzyżowa Golgota Ernest Bryll Jerzy Duda-Gracz Marcin Styczeń