Paryż, Pekin, Ateny... Kulturalny wrzesień na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:10
Paryskie spacery między obrazami van Gogha, polskie spektakle w Chinach – to nie jedyne atrakcje, które mogą stać się naszym udziałem, jeśli wybieramy się za granicę we wrześniu.
Audio
  • Tomasz Sajewicz o polskiej kulturze w Chinach (Poranek Dwójki)
  • Marek Brzeziński o wrześniowych wydarzeniach kulturalnych w Paryżu (Poranek Dwójki)
  • Beata Kukiel-Vraila opowiada o życiu kulturalnym Aten (Poranek Dwójki)
  • Ewa Wysocka o wydarzeniach kulturalnych w Hiszpanii (Poranek Dwójki)
Muse dOrsay w Paryżu
Musée d’Orsay w ParyżuFoto: Shutterstock

Korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz, zwracając uwagę, że "polska sztuka współczesna jest marką w Chinach", mówił, że w Państwie Środka największym uznaniem cieszy się polski teatr, ceniony za swoją awangardowość. Ale nie w każdym miejscu na świecie to polska twórczość jest największą atrakcją.

W Paryżu - jak donosi Marek Brzeziński - powodzeniem cieszą francuscy malarze. Kto nie zdążył na zakończoną właśnie wystawę "Imagine van Gogh" w miasteczku nauki La Villette, gdzie na ścianach wyświetlano obrazy van Gogha powiększone nawet kilkadziesiąt razy, może do 24 września zobaczyć w Muzeum d'Orsay zbiór portretów Cézanne'a oraz otwierającą się 15 września w Petit Palais wystawę prawie 150 pasteli różnych artystów - od Degasa do Redona. Największym zaskoczeniem może się jednak okazać wystawa w muzeum Moneta, na której nie znajdziemy ani jednego obrazu tego malarza.

***

Przygotowali: Tomasz SajewiczMarek BrzezińskiBeata Kukiel-VrailaEwa Wysocka

Daty emisji: 12-18.09.2017

Godzina emisji: 9.30

Materiały zostały wyemitowane w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mz

Czytaj także

Inne światy Ursuli Le Guin. Poleca Paulina Kinaszewska

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 14:32
- Jest w nich bardzo dużo tajemnicy, ale i zachwytu oraz zdziwienia tym, jak ludzie potrafią być inni, podstępni i skomplikowani - mówiła Paulina Kinaszewska o zbiorze opowiadań Ursuli K. Le Guin "Rybak znad Morza Wewnętrznego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harasimowicz poleca filmy, książki i miejsca

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 07:00
- Beata Chomątowska opisała moją dzielnicę w sposób czuły, taki, na jakie to miejsce zasługuje - mówił w Dwójce pisarz i scenarzysta, który tymi słowami zachęcał do lektury książki "Stacja Muranów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ołdakowski poleca spacery po Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 09:00
- Zachęcam, by wziąć ten album ze sobą i ruszyć przez stolicę szlakiem Karola Pęcherskiego - o swoich fascynacjach (nie tylko kulturalnych) opowiadał w Dwójce dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń