Jakowicz i Bednarczyk. Duet gra Schuberta

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 16:00
Gośćmi "Poranka Dwójki" będą Jakub Jakowicz i Bartosz Bednarczyk, którzy 20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia  im. W. Lutosławskiego wykonają utwory słynnego austriackiego kompozytora.
Fragment okładki płyty Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka
Fragment okładki płyty Jakuba Jakowicza i Bartosza BednarczykaFoto: materiały promocyjne

W programie wieczoru znajdą się utwory z nowej płyty muzyków pt. "Schubert", która poświęcona jest w całości twórczości kameralnej Franciszka Schuberta. Krążek jest zwieńczeniem wielu recitali, które Jakub Jakowicz i Bartosz Bednarczyk wykonywali w ostatnim czasie, a wybór nagranego repertuaru nie jest przypadkowy. Choćby fantazja C-dur D 934 na skrzypce i fortepian, która jest arcydziełem, jakie od wielu lat fascynowało muzyków i wielokrotnie pojawiało się w programach ich koncertów. Na spotkanie z z Kubą Jakowiczem i Bartoszem Bednarczykiem zapraszamy o godz. 8.10 (transmisja wideo).

Poza tym w audycji:

  • O 7.50 powiemy o obchodach 168-mej rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
  • O 8.00 rekomendacje kulturalne w tym tygodniu przedstawia kompozytor i teoretyk muzyki - Artur Zagajewski.
  • O 8.50 przedstawimy publikację nominowaną w konkursie na Książkę Historyczną Roku. Dziś będzie to „Wyklęta armia” Kacpra Śledzińskiego.
  • O 9.30 Justyna Nowicka z Radia Kraków opowie, jakimi wydarzeniami kulturalnymi żyje stolica Małopolski.
  • Poza tym w Poranku: Płyta tygodnia, Archiwalnia, Wiadomości kulturalne i Przegląd prasy.

Od najbliższego poniedziałku naszą "Płyta Tygodnia" będzie najnowszy, wydany przez Deutsche Grammophon podwójny album Daniła Trifonowa "Evocations", poświęcony Chopinowi. Obok utworów oryginalnych rosyjski pianista sięgnął tu także po kompozycje innych twórców - Czajkowskiego, Schumanna, Griega, Barbera i Mompou, dedykowanych pamięci Chopina bądź inspirowanych  jego twórczością. Album zawiera także nagrania dwu koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina w opracowaniu Michaiła Pletniowa, który w tych wykonaniach dyryguje zespołem Mahler Chamber Orchestra. W nadchodzącym tygodniu, dokładnie 17 października, przypada 168 rocznica śmierci polskiego kompozytora.

Na słuchaczy czeka także kolejna odsłona konkursu z nagrodami "Dwójka na piątkę". W tym tygodniu powalczyć można o książki wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (17.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.


mko/mz

Czytaj także

Recital Paula Lewisa z festiwalu Schubertiade

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 16:00
W "Filharmonii Dwójki" spotkamy się ze światowej sławy pianistą brytyjskim, uczniem m.in. Alfreda Brendla, powszechnie cenionym za swe interpretacje utworów Beethovena i Schuberta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kilar i Moniuszko na życzenie słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 12:00
W "Dwójce na życzenie" dziełom wybitnych polskich kompozytorów towarzyszyły utwory nie mniej znakomitych twórców muzyki światowej. A Państwo dostali kolejną porcję nagród!
rozwiń zwiń