Łukasz Muszyński: Pawlikowski został namaszczony na nowego mistrza

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 08:00
- Najpierw była nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes. Już od tego momentu zaczęło się mówić, że to jest taki film, który może namieszać w trakcie całego sezonu nagród – mówił krytyk filmowy Łukasz Muszyński, komentując sukces Pawła Pawlikowskiego i jego "Zimnej wojny" podczas tegorocznej odsłony Europejskich Nagród Filmowych.
Audio
  • Wokół tegorocznej odsłony Europejskich Nagród Filmowych (Poranek Dwójki)

Paweł Pawlikowski otrzymał Europejską Nagrodę Filmową za reżyserię i scenariusz do "Zimnej wojny". Za najlepszą aktorkę została uznana Joanna Kulig. Produkcja otrzymała także nagrodę za najlepszy film i montaż.

- Ta druga po Cannes europejska nagroda filmowa jest dowodem na to, że Paweł Pawlikowski został namaszczony na nowego mistrza kina Starego Kontynentu - oceniał Łukasz Muszyński.

Co sprawia, że "Zimną wojnę" tak wysoko oceniają zarówno znawcy kina, jak i widzowie? Czy przed duetem Joanna Kulig i Tomasz Kot wielka międzynarodowa kariera? W nagraniu audycji również o innym wyróżnionym w Sewilli obrazie. "Jeszcze dzień życia", oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego, w reżyserii Polaka Damiana Nenowa i Hiszpana Raula de la Fuente, zwyciężył w kategorii najlepszy film animowany.

Europejskich Nagrodach Filmowych 2018 mówiła też w "Poranku Dwójki" Anna Serdiukow.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Łukasz Muszyński, Anna Serdiukow (krytycy filmowi)

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg

Czytaj także

Tomasz Kot: poznałem zachodni styl pracy nad filmem

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 18:10
Ogromna liczba powtórzeń scen i wiele dni zdjęciowych - to styl pracy reżysera "Zimnej  wojny" Pawła Pawlikowskiego. - Miałem dwa pytania: jak to jest z taką ilością dubli i jak to jest, kiedy jest odpowiedni czas i budżet. To były stricte zachodnie warunki pracy - tak Tomasz Kot mówił o pracy nad nagrodzonym w Cannes filmem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zimna wojna" triumfuje na gali Europejskich Nagród Filmowych. Gratulacje od Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 12:36
Prezydent Andrzej Duda pogratulował twórcom "Zimnej wojny" sukcesu podczas gali Europejskich Nagród Filmowych. Film zdobył pięć statuetek, w tym m.in. dla najlepszego filmu, najlepszego scenarzysty i reżysera, które otrzymał Paweł Pawlikowski i dla najlepszej aktorki, którą otrzymała Joanna Kulig.
rozwiń zwiń