REKLAMA

Sonaty Mieczysława Wajnberga w nowym opracowaniu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 10:09
- Wykonywaliśmy utwory Wajnberga w wielu miejscach Polski i mimo, że jego muzyka jest wymagająca, spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem tych dzieł przez publiczność - opowiadał pianista Michał Rot, który razem z Wojciechem Fudalą nagrał płytę "Wajnberg / Sonatas / Fudala, Rot" z muzyką polskiego kompozytora.
Audio
  • Michał Rot i Wojciech Fudala o nowej płycie z muzyką Mieczysława Wajnberga (Poranek Dwójki)
Wajnberg - Sonaty - Fudala, Rot
Wajnberg - Sonaty - Fudala, RotFoto: mat. prasowe

Na płycie "Wajnberg / Sonatas / Fudala, Rot" artyści zmierzyli się z trudną twórczością polskiego kompozytora pochodzenia żydowskiego. Sonaty wiolonczelowe, które zaprezentowali, niosą w sobie spory ładunek emocjonalny. 

Muzycy podkreślili, że istotny jest również wymiar estetyczny dzieł Wajnberga. - W prozaicznym podejściu, jest to muzyka fantastycznie napisana instrumentalnie - opowiadał Michał Rot. - Pomimo, że jest wymagająca dla publiczności, to strona wirtuozowska sprawiła, że to muzyka niesamowicie efektowna - zaznaczył pianista.

Artyści mówili również o wielokulturowości w muzyce kompozytora, opowiadali o wpływie Rostropowicza na podejście Wajnberga do wiolonczeli oraz o tym, jak wojna wpłynęła na jego karierę i rozwój. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Michał Rot (pianista) i Wojciech Fudala (wiolonczelista)

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Szymon Komasa: zawsze idę w stronę romantyków

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 10:40
- Recital nazywa się "Portret", więc postanowiłem, że zrobię taki przekrój pieśni, które reprezentują moją osobę i drogę, którą przeszedłem. Znajdzie się dużo literatury angielskiej. Będzie też trochę po francusku – to taki portret współczesnego śpiewaka-Europejczyka - opowiadał w Dwójce światowej sławy baryton, który wystąpi z pierwszym warszawskim recitalem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Kosendiak: muzyka polska XVII i XVIII w. jest mi bliska

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 12:52
- Nagraliśmy kiedyś płytę z muzyką Gorczyckiego i artyści, którzy się spotkali, stwierdzili, że warto współpracować. Tak powstał Wrocław Baroque Ensemble i zrodziły się kolejne pomysły na nagrania. Osiem płyt, które wydaliśmy w ciągu ostatnich lat, było wysoko ocenianych przez słuchaczy, więc pomyślałem, że warto je zebrać - mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Forum Muzyki o cyklu płyt "Music First. Muzyka I Rzeczypospolitej (Music of the first Commonwealth)".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Patyra: na płycie znalazły się utwory, o których nagraniu marzyłem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 11:37
- Każdy koncert, na którym grałem ten program, utwierdzał mnie, że to musi zostać uwiecznione jako pamiątka tej cudownej współpracy i spotkania z Krzysztofem Herdzinem - mówił słynny polski skrzypek o swojej nowej płycie "No.24".
rozwiń zwiń