Andrzej Kosendiak: muzyka polska XVII i XVIII w. jest mi bliska

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 12:52
- Nagraliśmy kiedyś płytę z muzyką Gorczyckiego i artyści, którzy się spotkali, stwierdzili, że warto współpracować. Tak powstał Wrocław Baroque Ensemble i zrodziły się kolejne pomysły na nagrania. Osiem płyt, które wydaliśmy w ciągu ostatnich lat, było wysoko ocenianych przez słuchaczy, więc pomyślałem, że warto je zebrać - mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Forum Muzyki o cyklu płyt "Music First. Muzyka I Rzeczypospolitej (Music of the first Commonwealth)".
Audio
  • Andrzej Kosendiak o serii płyt "Music First. Muzyka I Rzeczypospolitej (Music of the first Commonwealth)" (Poranek Dwójki)

Andrzej Kosendiak opowiadał w audycji o kolejnym wydawnictwie NFM - serii płyt "Music First. Muzyka I Rzeczypospolitej (Music of the first Commonwealth)". Ten wyjątkowy cykl płyt polskiego baroku wypełnia muzyka Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Bartłomieja Pękiela, Marcina Mielczewskiego, Marcina Józefa Żebrowskiego i Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. Dyrektor Narodowego Forum Muzyki podkreśla, że artyści, którzy uczestniczyli w nagraniach, to skład muzyków międzynarodowych, zafascynowanych polską muzyką XVII i XVIII wieku.

Dyrygent zaznaczył również, że to nie koniec przygody artystów z Wrocław Baroque Ensemble z barokiem. - Seria ośmiu płyt z muzyką barokową nie będzie zamknięciem całkowitym, ponieważ podczas Wratislavia Cantans przedstawiliśmy program złożony z dzieł Mikołaja Zieleńskiego. Będzie więc kolejna, dziewiąta płyta, a za rok planujemy nagranie wszystkich utworów Jacka Różyckiego. Pewnie następna wersja pudełka będzie troszkę większa i będzie obejmowała już dziesięć płyt - mówił tłumaczył gość Dwójki.

Jak te płyty wpływają na postrzeganie Polski na świecie? Czy muzyka barokowa cieszy się dużą popularnością? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Kosendiak (dyrektor Narodowego Forum Muzyki, dyrektor, pomysłodawca cyklu płyt "Music First. Muzyka I Rzeczypospolitej (Music of the first Commonwealth")

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 9.30

am/pg

Czytaj także

Leszno Barok Plus Festiwal. "Nie samym barokiem żyjemy"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 12:49
- "Plus" użyty w nazwie daje nam możliwość grania muzyki innych epok, pokazywania innych rzeczy: spektakli teatralnych czy baletowych - mówił w Dwójce inicjator i dyrektor Leszno Barok Plus Festiwal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kosendiak: Mielczewski był najpopularniejszym polskim kompozytorem epoki baroku

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 10:00
- W XVII wieku dzieła Marcina Mielczewskiego były znane w całej Europie. Jego utwory zachowały się w zbiorach od Lubeki przez miasta saksońskie, Morawy, Gdańsk, Wrocław aż po Smoleńsk - mówił w Dwójce szef Narodowego Forum Muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kosendiak: Zubin Mehta uświetni Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 12:16
- Wydarzenie tegorocznego festiwalu, koncert Israel Philharmonic Orchestra, będzie hołdem dla wspaniałego dyrygenta Zubina Mehty, który za pulpitem dyrygenckim we Wrocławiu stanie na niedługo przed zapowiadanym przejściem na artystyczną emeryturę – mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kosendiak: Leopoldinum gwarantuje wysoką jakość wykonawczą

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 15:30
- Trzeba znaleźć swoje miejsce na tej artystycznej mapie, starać się stworzyć jakąś koncepcję programową i repertuarową, taką, która by przyciągnęła publiczność i zainteresowała wszystkich. I Leopoldinum było taką inicjatywą - opowiadał dyrygent i dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Komasa: zawsze idę w stronę romantyków

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 10:40
- Recital nazywa się "Portret", więc postanowiłem, że zrobię taki przekrój pieśni, które reprezentują moją osobę i drogę, którą przeszedłem. Znajdzie się dużo literatury angielskiej. Będzie też trochę po francusku – to taki portret współczesnego śpiewaka-Europejczyka - opowiadał w Dwójce światowej sławy baryton, który wystąpi z pierwszym warszawskim recitalem.
rozwiń zwiń