Grzegorz Jarzyna: Ten czas tęsknoty bardzo dobrze pracuje dla ludzi teatru

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 11:53
- W teatrze więź istnieje w postaci pewnej energii, opartej na empatii, uczuciach. Jestem przekonany, że to co się teraz dzieje pogłębi naszą świadomość teatralną i pogłębi naszą refleksję o kondycji człowieka - mówił o nietypowej dla środowiska artystycznego sytuacji odizolowania od widzów, reżyser Grzegorz Jarzyna, zastępca dyrektora TR Warszawa ds. artystycznych.
Audio
  • Rozmowa z Grzegorzem Jarzyną o relacjach w teatrze w czasie izolacji (Poranek Dwójki)
Grzegorz Jarzyna
Grzegorz JarzynaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Wyskoczyliśmy z rollercoastera, który się sam nakręcał. Jest to czas, w którym możemy mniej doraźnie działać i myśleć - przyznał reżyser, który w Międzynarodowym Dniu Teatru był gościem "Poranka Dwójki". Jego zdaniem jesteśmy w momencie historycznym i nie do końca da się zaplanować kolejne sceniczne kroki. - Jesteśmy w procesie, każdy tydzień będzie przynosił nowe rozwiązania. Projekty, które zaplanowaliśmy chcemy doprowadzić do skutku - podkreślił - jednak dalsza tematyka okaże się po tym, jak się skończy pandemia. 

TR Warszawa wspiera dzieci i rodziców oraz odpowiada na zapotrzebowanie widzów udostępniając zgromadzone zasoby wideo. - Mamy dość duże archiwum i duży dorobek. Rozpoczęliśmy akcję "Zostań w domu - nie wychodź z teatru", nadajemy w każdą sobotę o 19.00 online - tłumaczył reżyser. - Jest bardzo duże zapotrzebowanie na taki rodzaj kontaktu. Cieszymy się, że jesteśmy w dużym gronie - przyznał.

Nagrania, choć nie są w stanie zastąpić realnego kontaktu ze sztuką, to zdaniem Grzegorza Jarzyny ciekawe rozwiązanie. - Ten zapis, który nie jest czystym teatrem, jest teraz dobrą formą komunikacji - podkreślił - wartości, które są prezentowane w spektaklu jeszcze bardziej wybrzmiewają online.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Grzegorz Jarzyna (reżyser)

Data emisji: 27.03.2020

Godzina emisji: 8.30

uk

Czytaj także

Izabela Matuła: "Halka" to moje spełnione marzenie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 10:40
- Ta opera Moniuszki była jednym z moich największych marzeń i długo przygotowywałam się do tej partii. Nie chciałam jej śpiewać za wcześnie, nie chciałam też, żeby była na granicy możliwości. Chciałam mieć techniczny zapas - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia sopranistka, wcielająca się w tytułową rolę w operze "Halka" w reżyserii Mariusza Trelińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utopia niedoskonała. "Wracać wciąż do domu" na deskach TR Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 13:00
 - Mimo życia w wymarzonym społeczeństwie główna bohaterka przeżywa bunt. W ten sposób Le Guin ukazuje, że nawet najbardziej utopijne postulaty w kogoś trafiają - mówił w "Poranku Dwójki" Łukasz Wojtysko, autor adaptacji scenicznej książki Ursuli K. Le Guin "Wracać wciąż do domu".
rozwiń zwiń