"Brzemię zwycięstwa". Robert Kostro: II wojna światowa jest niezamkniętym rozdziałem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 09:55
- Zależało nam, by pokazać różne punkty widzenia i różne głosy we współczesnej historiografii, które mówią o II wojnie światowej i jej dzisiejszych skutkach. Dlatego zaprosiliśmy wybitnych historyków z różnych państw europejskich - mówił dyrektor Muzeum Historii Polski o konferencji "Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia".
Audio
  • Robert Kostro o konferencji "Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia" (Poranek Dwójki)
Warszawa. Polska flaga w wyzwolonym mieście
Warszawa. Polska flaga w wyzwolonym mieścieFoto: PAP/ITAR-TASS

Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
Polacy na frontach II wojny światowej - serwis specjalny

Czy narody Europy Zachodniej pamiętają o wojnie tak samo, jak mieszkańcy środkowej i wschodniej części kontynentu? Kto kształtuje wyobrażenia o wydarzeniach II wojny światowej: historycy czy twórcy kultury masowej? Odpowiedzi na te pytania poszukują uczestnicy międzynarodowej konferencji online, której głównym organizatorem jest Muzeum Historii Polski.

Zdaniem dyrektora instytucji, w ostatnich trzydziestu latach wiele się zmieniło w naszym regionie Europy. - Historycy wreszcie mogą w swobodny sposób badać przeszłość. Mają dostęp do archiwaliów, które kiedyś były zamknięte "na cztery spusty". Mogą się wymieniać swoimi doświadczeniami i to w oczywisty sposób zmieniło obraz przeszłości naszej historiografii, do pewnego stopnia wpływa też na naszą wiedzę publiczną.

Zobacz też: 947 dni i nocy w piekle Auschwitz. Ucieczka rtm. Witolda Pileckiego >>>

Na konferencję złożą się trzy panele, poświęcone między innymi konsekwencjom II wojny światowej oraz problemom prawnym z nią związanym. - Myślę, że zorganizowana przez nas dyskusja ma służyć temu, żeby dorobek historiograficzny Europy Środkowej mocniej wyeksponować - dodał Robert Kostro.


Auschwitz.jpg
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz - serwis specjalny

Aldona Łaniewska-Wołłk rozmawiała również z dr. Łukaszem Adamskim z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, który mówił o wzajemnych stosunkach poszczególnych krajów europejskich, ciągle obciążonych sporami o interpretację kluczowych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Natomiast kwestię pamięci o II wojnie światowej podkreślał Sławomir Dębski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Przeczytaj: Melcher de Wind: matka mawiała, że Auschwitz siedzi z nami przy stole >>>

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 8.05.2020

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

reklama

Czytaj także

"Odwaga i strach". Pamięć o przedwojennym Lwowie wraca

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 17:00
- O pamięć dbają środowiska młodych Ukraińców, coraz częściej bez wsparcia państwa polskiego podkreślała Ola Hnatiuk, której "Odwaga i strach" zdobyła nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojenne losy polskich skoczków

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 17:00
- Rozmawiając z córką zdałem sobie sprawę, że dla niej skoki zaczęły się od Kamila Stocha, dla mnie od Adama Małysza, a dla moich rodziców był to Wojciech Fortuna. Jednak skoki na świetnym, międzynarodowym poziomie mieliśmy jeszcze przed wojną w osobach Bronisława Czecha i Stanisława Marusarza - mówił Dariusz Jaroń, autor książki "Skoczkowie. Przerwany lot".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mama zawsze wraca". Wspomnienia dziewczynki z warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 22:10
- Przez ponad 20 lat historia Zosi była dla mnie na tyle dramatyczna i bolesna, że nie potrafiłam jej opowiedzieć - wyznała współautorka książki Agata Tuszyńska. Gościem audycji "Rozmowy po zmroku" była również Iwona Chmielewska, autorka ilustracji do książki.
rozwiń zwiń