Maja Kleszcz: "B.L.UES" to pretekst do celebrowania upływającego czasu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 10:55
- Wraz z Wojciechem Krzakiem wpadliśmy na pomysł, aby 90. urodziny Bogdana Loebla, którego teksty są treścią i rdzeniem tej płyty, uhonorować takim, mam nadzieję, miłym upominkiem; taką klamrą spinającą też naszą współpracę z panem Bogdanem tworzenia piosenek w estetyce retro, która trwa już ponad dekadę - mówiła w "Poranku Dwójki" Maja Kleszcz o albumie "B.L.UES".
Maja Kleszcz i Wojtek Krzak
Maja Kleszcz i Wojtek KrzakFoto: PR2

Teksty, które działają na wokalistę jak magnes

Wszystkie teksty na wydanej w maju płycie są autorstwa mistrza stylistyki polskiego bluesa - Bogdana Loebla. Usłyszymy tu zarazem nowe interpretacje dobrze znanych utworów skomponowanych przez Tadeusza Nalepę ("Kiedy byłem małym chłopcem", "Rzeka dzieciństwa" czy "Modlitwa"), a także nowe aranżacje piosenek, które Loebl napisał specjalnie dla Mai Kleszcz z muzyką Wojciecha Krzaka.

- Te teksty były na tyle magnetyzujące, że przyciągnęły mnie w ogóle do formuły, jaką jest piosenka, ten bardzo specyficzny gest sceniczny. Dały mi one tak szerokie pole, tak szeroką przestrzeń do reinterpretowania, do bawienia się tekstem, że działały jak magnes. Chciało mi się śpiewać piosenki - wyznała Maja Kleszcz.

Jak podkreślała artystka, teksty Bogdana Loebla według niej mają w sobie "Hemingwayowską surowość, prostotę i szczerość, częstokroć do bólu".

Blues napisany przez Mariusza Wilczyńskiego

Za okładkę płyty "B.L.UES" odpowiada Mariusz Wilczyński. Oprócz napisu, zrobionego piórem artysty, zdobi ją wielokropek. - Blues w Polsce kojarzy się dość jednowymiarowo, troszkę stereotypowo. Postanowiliśmy sobie, żeby na tej płycie poszukać idiomu bluesa, czym on jest. Pobawić się trochę archetypami, które tkwią w bluesie, czyli ten taniec męskiego z damskim, kobiety z mężczyzną, czym są te bóle i trudy życia - tłumaczyła wokalistka.

W marcu br. słuchacze Dwójki mogli usłyszeć przedpremierowo materiał z płyty "B.L.UES" podczas koncertu online duetu Maja Kleszcz i Wojciech Krzak.


Posłuchaj
13:10 Poranek Dwójki 20.06.2022 kleszcz.mp3 Maja Kleszcz o albumie "B.L.UES" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maja Kleszcz (wokalistka)

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Joanna Knitter: lubię się wydzierać jak Aretha

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 11:30
- To mój bluesowy hołd dla Pierwszej Damy Soulu - tak o płycie "Aretha" mówi Joanna Knitter założycielka grupy Blues & Folk Connection, która była gościem "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skazani na bluesa?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 07:00
Kolejna "Nocna strefa" na pewno zainteresowała tych, którzy bluesa czują. Ale również tych, do których w czystej postaci nie przemawia on zupełnie.
rozwiń zwiń