REKLAMA

Ku chwale słońca i Ojczyzny! 3 dni muzyki i tańca w Gołdapi

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 09:59
Dziś w pięknej okolicy Mazur Garbatych rusza trzydniowy maraton muzyczno-taneczny, organizowany przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej! Będzie to połączenie trzech flagowych wydarzeń, o których w Poranku Dwójki opowiadał prezes organizacji Jacek Górski Wiejski.
Audio
  • Jacek Górski Wiejski o Projekcie Arboretum (Dwójka/Poranek Dwójki)
Jacek Wiejski Górski
Jacek "Wiejski" GórskiFoto: Grzegorz Śledź

Pierwsze z nich – Hybryda Kultur Festiwal (to już III edycja wydarzenia) rozpocznie się dziś – 30 lipca! Jak piszą organizatorzy: „Hybryda Kultur Festiwal to projekt wyjątkowy. Misją projektu jest promowanie polskich i zagranicznych artystów, którzy twórczo interpretują kulturę tradycyjną i ludowej, ukazując ją na tle współczesnej instrumentalistyki, w konfrontacji z bogactwem obecnych i przyszłych stylów muzycznych”. Na scenie wydarzenia staną zarówno wiernie odtwarzające muzykę tradycyjna śpiewaczki zespołu Dziczka, jak i muzycy, dla których jest ona punktem wyjścia do własnej ekspresji – Dikanda czy T/Aboret.

- Niestety mieliśmy 2 lata przerwy, covidowe kwarantanny dosięgły i nas. Tegoroczny festiwal rozpoczniemy autorskim projektem Oli Turkiewicz, która jest także dyrektorką festiwalu. Jej projekt „Autochtonka” do tej pory był dostępny jedynie w internecie – mówił Jacek Górski Wiejski prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.

Hybryda Kultur Festiwal 2022, plakat Hybryda Kultur Festiwal 2022, plakat

Niedziela, 31 lipca, to czas na kolejną, ósmą, odsłonę „Projektu Arboretum”. Tym razem pod tytułem „Gołdapś”.

- Nazwaliśmy ten koncert gwarowo – zdradził Górski. – To będzie nasz autorski koncert, poprzedzony warsztatami tańca ludowego i zakończony potańcówką. Tu mamy problem z utworami źródłowymi. Niestety, Kolberg nie dotarł na te ziemie. Będziemy musieli wykorzystać muzykę Mazur Garbatych, okolic Margrabowej, Ełku, ale i dawnych pierwotnych ludów zamieszkujących Mazury Garbate. I tu perełka: słowa pieśni jaćwieskiej, którą plemię to miało śpiewać na początek lata, ku chwale słońca! „Chwała Tobie, Słońce”, tak go nazwaliśmy. Znaleźliśmy to w międzywojennym przekazie gwary filipowskiej, jako opowieść. Przywracamy go.

1 sierpnia, w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego usłyszymy Koncert Niepodległości – „Za naszą i Waszą wolność AD 2022”.

- To kompilacja koncertów, które miały wspólny mianownik: hasło Lelewela „za naszą i Waszą wolność”. Tym razem połączymy te punkty widzenia, ale dołączymy jeszcze jedną narrację: tocząca się od 2 lutego wojna za naszą granicą i współpraca Polaków i Ukraińców, ich ponowne braterstwo; ten koncert będzie poświęcony tym dobry relacjom polsko-ukraińskim – mówił Górski. – Do tej pory kończyliśmy na utworach z okresu stanu wojennego.  Jeżeli chodzi o narrację, kończyła się ona na latach 80.-90. W tym roku odnosimy się do wojny, w którą jesteśmy pośrednio zaangażowani.


Wszystkie 3 wydarzenia odbędą się w Domu Kultury w Gołdapi. Startują o 18.00!

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Jacek Górski Wiejski

Data emisji: 30.07.2022

Godzina emisji: 9.15


Czytaj także

Projekt Arboretum, czyli muzyka ludowa i hybrydowa

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 14:22
- W czasach PRL-u muzyka ludowa dostała coś w rodzaju "pocałunku śmierci". Przetworzona na taneczne układy dla zespołów pieśni i tańca stała się synonimem obciachu dla całych pokoleń - mówił Jacek Górski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autochtonka. Oli Turkiewicz podróż do korzeni

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 11:00
Polsko-kanadyjska wokalistka jazowa, kompozytorka stworzyła wirtualny spektakl opowiadający o poszukiwaniu swoich korzeni poprzez muzykę. To osobista opowieść muzyczna bogata w "hybrydowe aranżacje" i niespodziewane fuzje...
rozwiń zwiń