"Make Jazz, Not War". Wystawa plakatów konkursowych w Gliwicach

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 10:30
Za nami pierwszy etap Międzynarodowego Konkursu Plakatu "We Want Jazz", którego hasło przewodnie brzmi "Make Jazz, Not War". - W obliczu agresji Rosji na Ukrainę nie wyobrażaliśmy sobie innego tematu, z drugiej strony w komisji konkursowej pojawiały się obawy - mówił organizator wydarzenia Jerzy Szczerbakow, prezes Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EUROJAZZ.
Organizatorzy konkursu podkreślają, że jazz niesie za sobą radość i pozytywną energię (grafika ilustracyjna)
Organizatorzy konkursu podkreślają, że jazz niesie za sobą radość i pozytywną energię (grafika ilustracyjna)Foto: Pixabay.com

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, w tym roku padł absolutny rekord, jeśli chodzi o liczbę nadesłanych plakatów.

- Nadeszło 1212 prac z 90 krajów. To wynik bardzo nas satysfakcjonujący, bardzo się ucieszyliśmy, że konkurs zyskał taką renomę wśród grafików z całego świata - mówił Jerzy Szczerbakow.

Czytaj także: Henryk Tomaszewski. Twórca polskiego plakatu

Andrzej Wąsik, członek jury i artysta plastyk, podkreślał wartość rywalizacji w świecie sztuki. - Zawsze porównuję artystów do sportowców, chcemy być lepsi od kolegów i wcale to nie jest źle. Trzeba po prostu mieć swój cel, a my go stwarzamy takim konkursem - mówił.

Jak dodał, chodzi jednak nie tylko o to, by wygrać. - Celem jest też to, żeby trafić w temat.

Antywojenne przesłanie

Tematem tegorocznej edycji jest hasło "Make Jazz, Not War". - W obliczu agresji Rosji na Ukrainę nie wyobrażaliśmy sobie innego tematu, z drugiej strony komisja konkursowa wyraziła obawy, czy nie pojawią się serie plakatów z karabinami, saksofonami itd. Można to przedstawić w bardzo dosłowny sposób - przyznał Jerzy Szczerbakow.

- Było trochę hełmów, karabinów, ale to też nie jest źle. Po prostu każdy widzi to tak, jak widzi - podkreślił Andrzej Wąsik.

Z udziału w konkursie nie zostali wyłączeni Rosjanie. - Nie była to łatwa decyzja, ale uznaliśmy, że jest to sposób na opowiedzenie się przeciwko wojnie także przez artystów rosyjskich - wyjaśniał Jerzy Szczerbakow.

Wystawa w Gliwicach

Aktualnie zakończył się już pierwszy etap konkursu, w którym jury wyłoniło 108 propozycji. Można je oglądać podczas gliwickiego festiwalu Jazz w Ruinach do 22 sierpnia.

Ogłoszenie wyników nastąpi 5 września, a wernisaż pokonkursowy odbędzie się 10 września w Warszawie.

Posłuchaj
16:27 Dwojka_Poranek_Dwojki_Konkurs_Plakatu 2022_08_19-09-31-24.mp3 Międzynarodowy Konkurs Plakatu "We Want Jazz" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Jerzy Szczerbakow (prezes Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EUROJAZZ) i Andrzej Wąsik (artysta plastyk, reżyser, projektant grafiki i animacji, członek jury)

Data emisji: 19.08.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń