Jarosław Fret: dla Reny Mireckiej teatr był spotkaniem międzyludzkim

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 09:00
"Była absolutnie wyjątkową postacią, przez ponad pół wieku prowadziła praktykę pedagogiczną i parateatralną. Jej świadectwo dotyczyło współpracy z Jerzym Grotowskim, ale również sedna teatru, przekazu, który razem tworzyli. Spełniało się to jako międzyludzkie spotkanie, ważne było dla niej światło, otaczała wszystkich niezwykłą aurą czułości, a głęboką relację nazywała miłością" - tak o zmarłej aktorce Renie Mireckiej mówił na antenie Dwójki Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Rena Mirecka
Rena MireckaFoto: Maciej Kulczyński/PAP
  • W sobotę 27 sierpnia po długiej chorobie, w wieku 88 lat, zmarła Rena Mirecka - aktorka, performerka, pedagog.
  • Na antenie Dwójki wspominał ją Jarosław Fret - dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Od spotkania towarzyskiego do wszystkich spektakli 

Rena Mirecka (ur. 27 lutego 1934 roku) ukończyła krakowską PWST. Zadebiutowała jako Celia w dyplomowym przedstawieniu "Jak wam się podoba" Szekspira (1957). Największą sławę przyniosły jej role w przedstawieniach Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, z którym była aż do samorozwiązania zespołu w roku 1984. - Stworzyła potem własną praktykę parateatralną i przeniosła ją z Sardynii do Polski - mówił w Dwójce Jarosław Fret. 

Dodał, że Rena Mirecka i Jerzy Grotowski po prostu wpadli na siebie. - To było spotkanie towarzyskie, Grotowski namówił ją na wspólny eksperyment, tak jak wszystkich z tamtego okresu. Ona mu zaufała i potem współtworzyła wszystkie spektakle Teatru Laboratorium - zaznaczył.

Ciało - jego aktywność i bierność

Jerzy Grotowski już w początkowym okresie działalności teatru zaproponował, aby poszczególne osoby stały się liderami pracy w grupie. - Rena Mirecka rozwinęła wątek ogólnie nazywany ćwiczeniami plastycznymi, związanymi z ciałem, ruchem, ekspresją. To zabrała w swoją drogę parateatralną - przekonanie, że ciało może być aktywne, ale również bierne, obserwujące, otwarte na obecność drugiej osoby. To było istotą ich pracy w latach 70. i 80., pozostała temu wierna do końca - podkreślił Jarosław Fret.

Posłuchaj
07:36 2022_08_29 08_33_33_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Jarosław Fret: dla Reny Mireckiej teatr był spotkaniem międzyludzkim (Poranek Dwójki)

 

Parateatralne laboratoria

Po ogłoszeniu stanu wojennego Rena Mirecka prowadziła liczne staże w Polsce i za granicą (Włochy, Niemcy, Francja, Wielka Brytania), przy czym od roku 1983 realizowała wyłącznie własne projekty i warsztaty, rozwijając stopniowo oryginalną wersję praktyk parateatralnych.

Od roku 2000 Mirecka była stałą współpracowniczką Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych we Wrocławiu (obecnie Instytut im. Jerzego Grotowskiego), gdzie do 2010 prowadziła laboratoria The Way. W 2010 roku przy instytucie została powołana Szkoła Reny Mireckiej, w której w latach 2010-2017 aktorka prowadziła laboratoria Karawanasun i Słońce.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Fret (dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu)

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 8.30

mo

Czytaj także

Jerzy Grotowski - reformator teatru

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 05:40
14 stycznia 1999 roku zmarł Jerzy Grotowski, reżyser, teoretyk i reformator teatru, pedagog. Twórca eksperymentalnego Teatru Laboratorium we Wrocławiu, który zyskał światową sławę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Grotowski. Badacz czy artysta?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 05:40
Urodzony 90 lat temu, 11 sierpnia 1933 roku, Jerzy Grotowski, był jedną z najważniejszych postaci światowego teatru w drugiej połowie XX wieku. 
rozwiń zwiń