Przed 47. Festiwalem w Gdyni. "Od kilku tygodni praca wre nieustannie"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 11:00
- Na ten czas przed festiwalem zawsze zatrzymuję się w Gdyńskim Centrum Filmowym; można powiedzieć, że mieszkam w biurze. Widzę, jak pracownicy wychodzą stąd o 20.00, a już o 8.00 następnego dnia widzę ich z powrotem. Jesteśmy na ostatniej prostej, bo ten festiwal jest zwieńczeniem tak naprawdę całorocznej pracy - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

Święto polskiego kina

Jerzy Skolimowski, Małgorzata Szumowska, Lech Majewski, Xawery Żuławski, Leszek Dawid - filmy m.in. tych reżyserów zostaną pokazane na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Początek "święta polskiego kina" już w najbliższy poniedziałek, 12 września.

- Prawdę mówiąc, nie przepadam za tym ostatnim tygodniem przygotowań. Zdecydowanie już bym wolał, żeby to wszystko się zaczęło, żeby byli już goście. Bo to jest taki czas troszeczkę ciszy przed burzą, zawsze pojawia się mnóstwo trudności i problemów. Podejrzewam, że sportowcy mogą znać to uczucie – oczekiwanie na ten start - tłumaczył Tomasz Kolankiewicz.

Festiwal o trójmiejskim rodowodzie

FPFF odbywa się w Gdyni od 1987 roku. Historia imprezy związana jest jednak z całym Trójmiastem. - W czasie pierwszej edycji, w 1974 roku, niemal wszyscy uczestnicy mieszkali w Sopocie. Przez wiele lat festiwal był związany przede wszystkim z Gdańskiem, stąd główna nagroda - Złote Lwy. Został on przeniesiony do Gdyni z powodów politycznych, to znaczy troszeczkę za blisko mieli filmowcy z gdańskiego NOT-u do Stoczni Gdańskiej i rodziło to różne niepokojące dla władzy sytuacje - opowiadał gość Dwójki.

O Złote Lwy 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych powalczy 20 filmów pełnometrażowych. W sekcji konkursowej swoje obrazy zaprezentuje także sześcioro debiutantów. Poza projekcjami przewidziano debaty. Co zmieniają koprodukcje? Co daje udział w zagranicznych festiwalach? To przykłady tematów spotkań, w których wezmą udział zaproszeni artyści i osoby odpowiadające za produkcję filmową.


Posłuchaj
14:48 kolankiewicz.mp3 Rozmowa z Tomaszem Kolankiewiczem, dyrektorem artystycznym FPFF w Gdyni (Poranek Dwójki) 

Od ubiegłego roku Gdynia należy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako miasto filmu.

Zobacz zwiastun 47. Festiwalu w Gdyni:

[YouTube FPFFGdynia]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Kolankiewicz (dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni)

Data emisji: 8.09.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Józef Węgrzyn. Przedwojenna gwiazda polskiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 05:40
4 września 1952 roku zmarł Józef Węgrzyn. Przed wybuchem II wojny światowej był jednym z najpopularniejszych aktorów teatralnych w Polsce. Wyróżniający się talentem i urodą artysta zasłynął rolami bohaterów dramatów romantycznych i słynnego amanta Don Juana. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Drogosz – legendarny "czarodziej ringu" i znany aktor

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 05:45
10 lat temu, 7 września 2012 roku, zmarł jeden z najwybitniejszych polskich bokserów - Leszek Drogosz. Publiczność mogła go jednak zapamiętać nie tylko z kapitalnych walk bokserskich, ale też z dużego ekranu.
rozwiń zwiń