Śląska Jesień Gitarowa - festiwal wielogatunkowy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 10:00
- Gitara jest kluczem do świata muzyki, dlatego, że kojarzona jest przez młodych ludzi i przez to przyciąga uwagę. Dlatego, że występuje we wszystkich gatunkach muzycznych (w różnych odmianach). Wszystkie te gatunki są reprezentowane na naszym festiwalu - mówi Marek Nosal, dyrektor artystyczny 18. Śląskiej Jesieni Gitarowej, gość "Poranka Dwójki". 
Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa odbywa się w dniach 2330 października 2022 roku
Międzynarodowy Festiwal "Śląska Jesień Gitarowa" odbywa się w dniach 23–30 października 2022 rokuFoto: Shutterstock/unclepepin

Festiwal prezentuje współczesnych kompozytorów oraz promuje osiągnięcia najwybitniejszych polskich wykonawców i młode talenty. 

- Tradycja muzyczna w ogóle i tradycja tego festiwalu, ale świat nie stoi w miejscu, festiwal także ewoluuje. Bardzo cieszymy się z wielu koncertów, które prezentują współczesne trendy spotykania się różnych stylistyk, czyli różnych fuzji stylistycznych, wszędzie tam gitara jest mocno obecna, cieszymy się też, że na festiwalu dochodzi do spotkań muzyków z różnych światów, często bardzo odległych - podkreślał Marek Nosal.

Szerokie spektrum gatunków muzyki gitarowej

Celem 18. Śląskiej Jesieni Gitarowej jest prezentacja najbardziej wartościowych dokonań współczesnej gitarystyki oraz współczesnych kompozytorów. Festiwal ukazuje szerokie spektrum gatunków muzyki gitarowej, a także promuje osiągnięcia najwybitniejszych polskich wykonawców, młode talenty oraz szeroko pojętą polską branżę muzyczną. Do współtworzenia tegorocznej edycji zaproszono 161 artystów z całego świata. To m.in. Adam del Monte, Enrike Solinís, Erlendis Quartet, Yamandu Costa oraz Mak Grgić. 

18. Międzynarodowy Festiwal "Śląska Jesień Gitarowa" w Tychach trwa w dniach 25–30 października br.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Dwójki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marek Nosal (dyrektor artystyczny 18. Śląskiej Jesieni Gitarowej)

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 8.30

djr/kor

Czytaj także

Janusz Strobel: próbowałem uciec od muzyki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 13:10
- Dostałem wpis do książeczki wojskowej: "całkowity niedorozwój prawej kończyny górnej". Nie wiedzieli, że jestem gitarzystą... - wspominał w Dwójce Janusz Strobel, kompozytor, wirtuoz gry na gitarze, autor licznych piosenek należących do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Popołudnie z gitarą - wielcy wykonawcy i ich dzieła

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 19:39
W kolejnym wakacyjnym spotkaniu z płytami Aleksander Laskowski prezentował wybitnych gitarzystów i ich utwory.
rozwiń zwiń