"Natura Ludzka" - Leśmian rocznicowy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 11:03
W tym roku przypada 85. rocznicy śmierci i 145. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana. Z tej okazji swoją premierę będzie miał spektakl "Natura ludzka". 
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

Przedstawienie jest nowoczesnym spojrzeniem na poezję Bolesława Leśmiana − łączy słowo poetyckie z muzyką Maćka Golińskiego oraz ruchem i grafikami Justyny Stoszek, prezentując przy tym wnikliwy obraz natury i ludzkich emocji.

"Bywalec zieleni" - Leśmian codzienny POSŁUCHAJ >>>>

Autorką scenariusza i koncepcji spektaklu jest Beata Jewiarz – aktorka, autorka projektów, dziennikarka. Spektaklowi towarzyszy wykład o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana w formie performatywnej opowieści w wykonaniu artystki.

Więcej w rozmowie z Beatą Jewiarz o 9.30.

W audycji ponadto:

  • wspomnimy Stefana Gierowskiego - malarza i rysownika, przedstawiciela współczesnej awangardy malarskiej, określanego mianem klasyka polskiej nowoczesności, 
  • przybliżymy akcję związaną z zabytkowymi nekropoliami w Wilnie,
  • opowiemy o pracach konserwatorskich przeprowadzonych na cmentarzu Montmorency we Francji, tzw. "panteonie polskiej emigracji,
  • zaprosimy także na wystawę czasową "Hiroszima-Nagasaki. Bomba atomowa" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Nie zabraknie naszej Płyty tygodnia, a jest nią album poświęcony utworom sakralnym Giuseppe Verdiego i kompozytorów jemu współczesnych. "Quattro Pezzi Sacri" to cykl tytułowy, skomponowany przez Verdiego w ciągu ośmiu lat w ostatniej dekadzie życia.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w środę (2.11) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

Czytaj także

Szalom Asz - pisarz, który nie bał się poruszać tematów tabu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 05:40
10 lipca 1957 roku w Londynie zmarł Szalom Asz - jeden z najpopularniejszych pisarzy tworzących w języku jidysz. Niejednokrotnie potępiany przez środowiska żydowskie, zasłynął swoim kontrowersyjnymi dziełami, w których chętnie poruszał temat biedy, prostytucji, czy homoseksualizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Lange. Zapomniany poeta i wielbiciel Dalekiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2025 09:50
17 marca 1929 roku w Warszawie zmarł Antoni Lange. Był twórcą wszechstronnym: pisał m.in. wiersze i eseje, a także zajmował się tłumaczeniami. W swoich utworach chętnie odwoływał się do religii i filozofii Orientu, pełnymi garściami czerpał również z wielu nurtów artystycznych. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest powieść "Miranda", w której można znaleźć nawiązania do okultyzmu oraz literatury staroindyjskiej. 
rozwiń zwiń