Pospieszalscy Wierszem - rodzinne granie na polską nutę

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 12:15
- Repertuar jest nastawiony na docenienie polskiej kultury, polskich poetów. Szacunek do ojczyzny i patriotyzm może się wyrażać także poprzez poezję - mówił w Dwójce Franciszek Pospieszalski, który wraz z liczną rodziną wystąpi na "Koncertach specjalnych z okazji Narodowego Święta Niepodległości" pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. Wydarzenie odbędzie się w Olsztynie i Warszawie 10 oraz 11 listopada.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

Trzy dekady koncertowania

Grają wspólnie od niemal trzech dekad. Pospieszalscy w wielogłosie i barwnym instrumentarium cieszą polską scenę muzyczną i wychowują kolejne pokolenia. - Na pierwszej płycie jest wspólne, rodzinne zdjęcie i ja tam mam roczek - opowiadał kontrabasista Franciszek Pospieszalski. 

Każdy ma swoje poletko

Żona Franciszka – Barbara, chociaż w rodzinie jest, jak mówiła, "od niedawna" (6 lat), także odnalazła się w muzycznym klanie. - Każdy ma tu swoje poletko, zajmuje się innym gatunkiem muzycznym - podkreśliła. - Jest klasyka i muzyka ludowa, jazz - wymieniała. - To rodzina mocnych osobowości. 

Na polską nutę

Z poezji Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Szelburg-Zarembiny, Iłłakowiczówny, Stachury, Marka Grechuty, twórców ludowych, a także współczesnych autorów Pospieszalscy wybrali kilka tekstów, zawierających bardzo polską nutę. - Podzieliliśmy się na podgrupy. Każdy ma swój udział. Marcin przygotował aranżacje i kompozycje jednych poetów, Łukasz do Baczyńskiego i Leśmiana, do Norwida – Mateusz - mówił Franciszek Pospieszalski. 

Program 2 Polskiego Radia jest patronem wydarzenia

Inspirowani poezją, zaopatrzyli wiersze we własne kompozycje, ale też sięgnęli do muzyki Chopina, tematów ludowych, piosenek Niemena i Grechuty, nadając kompozycjom formy od klasycznych orkiestracji do jazzowych i rockowych brzmień. Jest też miejsce na improwizacje, oberki, mazurki, polki i transowe szaleństwo. 

Jedyna taka orkiestra

To jedyna taka orkiestra, stworzona przez dwa pokolenia artystów o tym samym nazwisku (15 osób). Kiedy bracia - Jan, Karol, Marcin, Mateusz - na początku lat 90. nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzykantów obecnego składu nie było jeszcze na świecie. Dziś trudno sobie wyobrazić polską scenę muzyczną bez Pospieszalskich. Wykształceni na polskich i europejskich muzycznych uczelniach, grają w czołowych składach, od popu, po jazz, od hip-hopu, do muzyki źródeł.

Nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się album "Franciszek Pospieszalski Quintet" poświęcony muzyce Charlesa Mingusa >>>>

Barbara - skrzypce, śpiew; Barbara-Ewa - fortepian, śpiew; Lidia - śpiew, bębenek; Natalia - flet, śpiew; Paulina (Pola) - flet, śpiew; Franek - kontrabas, gitara basowa, śpiew; Jan - gitara, gitara basowa, śpiew; Karol - gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew; Łukasz - fortepian, klawisze, śpiew; Marcin - skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, śpiew; Mateusz - saksofony, flet, klarnet basowy, śpiew; Marek - saksofon, klarnet, śpiew; Mikołaj - skrzypce, kontrabas, gitara basowa, śpiew; Nikodem - perkusja, śpiew; Szczepan - trąbka, śpiew

Posłuchaj
10:11 Poranek Dwójki 8 listopad 2022 08_32_38.mp3 Zaproszenie na "Koncerty specjalne z okazji Narodowego Święta Niepodległości" rodziny Pospieszalskich (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Barbara i Franciszek Pospieszalscy

Data emisji: 8.11.2022

Godzina emisji: 8.30

uk/kor

Czytaj także

Antologia "24.02.2022". Pisarze dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 13:00
- Lubię porównywać siebie do zapałki, a fandom do łatwopalnego tworzywa. Pod moim postem pojawiły się komentarze Katarzyny Koćmy i Joanny Radosz, które stwierdziły, że mój pomysł stworzenia antologii-manifestu sprzeciwiającego się wojnie jest pomysłem dobrym - mówił w Dwójce pisarz powieści z gatunku fantastyki Jarosław Klonowski i inicjator powstania serii książek pt. "24.02.2022".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alicja Rosé oddaje głos ukraińskim poetom

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 11:40
- Czuję, że w Polsce wyrosłam w cieniu historii i po raz pierwszy eskalacja wojny wypchnęła mnie do teraźniejszości. Po raz pierwszy nie żyję w historii, żyję w teraźniejszości. Zastanawiałam się, co mogę zrobić - mówiła w Dwójce Alicja Rosé, poetka, tłumaczka i ilustratorka, która w ostatnim czasie wydała tom wierszy "morze nocą jest mięśniem serca".
rozwiń zwiń