Antologia "24.02.2022". Pisarze dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 13:00
- Lubię porównywać siebie do zapałki, a fandom do łatwopalnego tworzywa. Pod moim postem pojawiły się komentarze Katarzyny Koćmy i Joanny Radosz, które stwierdziły, że mój pomysł stworzenia antologii-manifestu sprzeciwiającego się wojnie jest pomysłem dobrym - mówił w Dwójce pisarz powieści z gatunku fantastyki Jarosław Klonowski i inicjator powstania serii książek pt. "24.02.2022".
Polscy autorzy wspierają Ukrainę
Polscy autorzy wspierają UkrainęFoto: mat. prasowe

Minął niewiele ponad miesiąc od inwazji Rosji na Ukrainę, a na polskim rynku już ukazuje się pierwszy tom antologii "24.02.2022" poświęconej wydarzeniom za naszą wschodnią granicą. Książka jest zbiorem opowiadań, w kolejnych tomach pojawią się też wiersze i komiksy.

Łatwopalni fani fantastyki

Pomysł narodził się w środowisku twórców i miłośników literatury fantastycznej już pierwszego dnia wojny.

- Obudziliśmy się w nowej rzeczywistości, która nami wstrząsnęła. Wstrząsnęła też fandomem fantastycznym, od którego wszystko się zaczęło. Tego ranka posty w internecie pojawiały się jak grzyby po deszczu, były to relacje bardzo emocjonalne. Skomentowałem któryś z nich i w ten sposób powstał pomysł - opowiadał Jarosław Klonowski.

Pisarz stwierdził, że mówiąc o tej sytuacji, lubi porównywać siebie do zapałki, a środowisko fanów fantastyki - do łatwopalnego tworzywa. - Pojawiły się komentarze Katarzyny Koćmy i Joanny Radosz, które stwierdziły, że mój pomysł stworzenia antologii-manifestu sprzeciwiającego się wojnie jest pomysłem dobrym - wyjaśnił.

Poeci na wojnie

Jak opowiada badaczka literatury Katarzyna Koćma, początkowo antologia miała być zbiorem prozy fantastycznej. - Natomiast bardzo szybko pojawiły się głosy różnych środowisk - także pozafantastycznych i pozaprozatorskich - żeby dołączyć inne formy, np. komiksy. Bardzo dużo osób pytało, czy mogą wysłać wiersze - relacjonowała.

Ostatecznie powstają trzy tomy antologii. Pierwszy zawiera kilkadziesiąt opowiadań nadesłanych przez entuzjastów projektu oraz napisanych przez zaproszonych, uznanych autorów, takich jak Radek Rak, Dawid Kain, Wojciech Gunia, Łukasz Orbitowski.

- Drugi tom zawiera poezję, trzeci jest natomiast publikacją zbiorczą zawierającą przekłady poezji i prozy z ukraińskiego i na ukraiński - mówiła Katarzyna Koćma.

Do redakcji napłynęło bardzo wiele utworów - ponad 140 opowiadań i setki wierszy. - Niektóre osoby przysłały całe tomiki, bo okazuje się, że poeci zajmowali się tematem wojny w Ukrainie już znacznie wcześniej. Zauważony został Majdan, nie pominięto wojny w Donbasie - mówiła Bożena Boba-Dyga odpowiedzialna za redakcję części poetyckiej.

Posłuchaj
17:39 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_03_29-08-33-16.mp3 Antologia "24.02.2022". Pisarze dla Ukrainy (Poranek Dwójki)

 

Antologia "24.02.2022" ukazuje się online w formie e-booków na stronie Wydawnictwa IX. Pierwszy, prozatorski tom ma być dostępny już w tym tygodniu. Dochód ze sprzedaży publikacji przeznaczony zostanie na pomoc humanitarną dla cywilnych ofiar napadniętej przez Rosję Ukrainy.

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadziła: Paweł Siwek

Goście: Bożena Boba-Dyga (poetka, wokalistka, kompozytorka), Katarzyna Koćma (badaczka literatury) oraz Jarosław Klonowski (pisarz)

Data emisji: 29.03.2022

Godzina emisji: 8.30

mg

Czytaj także

Lubow Jakymczuk: każdy z nas chce wrócić do Ukrainy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 19:46
- Wszystkich, którzy uciekają teraz z Ukrainy, łączy chęć powrotu. Mimo że jest nam dobrze w Polsce, w Europie, każdy z nas chce wrócić - mówiła ukraińska poetka Lubow Jakymczuk podczas spotkania w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski fotograf donosi z Charkowa: obrońcy mówią, że nie oddadzą miasta

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 10:47
- Wczoraj rozmawiałem z jednym z żołnierzy z obrony terytorialnej, który mieszkał na północ od Charkowa. Powiedział mi, że nie ma gdzie wracać, bo jego dom został zniszczony. Stwierdził, że dla niego nie ma innej opcji, jak tylko walczyć do końca - mówił w "Poranku Dwójki" w rozmowie telefonicznej Wojciech Grzędziński, nagradzany fotograf i fotoreporter.
rozwiń zwiń