Lech Dzierżanowski: zależało nam, żeby nie być drugim Konkursem Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 10:54
- Polska muzyka jest kojarzona na świecie przede wszystkim z nazwiskiem Fryderyka Chopina. Mamy fantastyczny, jeden z najstarszych w ogóle na świecie konkursów, jakim jest Międzynarodowy Konkurs Fryderyka Chopina, więc postaraliśmy się, żeby w naszym konkursie Chopin był w dawkach homeopatycznych - mówił w "Poranku Dwójki" Lech Dzierżanowski - szef Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, który jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Kwintet Kwintofonia podczas koncertu laureatów 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki
Kwintet Kwintofonia podczas koncertu laureatów 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława MoniuszkiFoto: Wojciech Olkuśnik/PAP

Konkurs 2023

Wydarzenie organizowane jest co dwa lata w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Do tej pory odbyły się dwie odsłony konkursu, a w lipcu przyszłego roku planowana jest kolejna. - Jest to konkurs poświęcony wyłącznie muzyce polskiej. Myślę, że jest to dość wyjątkowe zjawisko w ogóle w świecie, ponieważ ja nie znam drugiego konkursu, który by promował wyłącznie muzykę z danego kraju - podkreślał Lech Dzierżanowski.

Organizatorzy celowo ograniczają obecność w konkursie muzyki Fryderyka Chopina. - W 2021 roku można było grać tylko etiudę Chopina, a w 2023 roku pianiści w ogóle nie będą wykonywać jego utworów. Z oczywistych powodów Chopin będzie natomiast dopuszczony w kameralistyce, bo tam nie grozi nam jego dominacja. Chcemy pokazać, że w muzyce polskiej są ogromne przestrzenie, które zasługują na poznanie. Na taką muzykę staramy się zwrócić uwagę tym, którzy będą brali udział w naszym konkursie - tłumaczył gość Dwójki.

Prestiż dla miasta i regionu

Zlokalizowanie Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie jest zgodne z filozofią, którą kieruje się Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. - Nie wszystko musi się odbywać w Warszawie. Mamy Konkurs Wieniawskiego w Poznaniu czy Konkurs Szymanowskiego w Katowicach. Wydało się więc nam słuszne, żeby dowartościować ten region kraju, który ma chyba stosunkowo mało takich wydarzeń, a na pewno na takie wydarzenie zasługuje - powiedział Lech Dzierżanowski.

Posłuchaj
09:20 Poranek Dwójki Dzierżanowski 14 grudzień 2022 08_38_30.mp3 Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Lech Dzierżanowski o Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (Poranek Dwójki) 

Nabór do trzeciej odsłony konkursu potrwa do 15 lutego przyszłego roku. Szczegóły na stronie internetowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

W audycji rozmawialiśmy również o podwójnym albumie z nagraniami laureatów 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który jest Płytą Tygodnia w "Poranku Dwójki".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Lech Dzierżanowski (dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca)

Data emisji: 14.12.2022

Godzina emisji: 8.40

pg/kor

Czytaj także

I Konkurs Muzyki Polskiej im. Moniuszki. Prof. Irena Poniatowska: bardzo potrzebna inicjatywa

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 11:41
- Mamy pewne zaległości jeżeli chodzi o muzykę polską, zwłaszcza drugiej połowy XVIII w. i wiek XIX. Wynika to m.in. z tego, że nad XIX wiekiem zawisła etykieta eklektyzmu, oczywiście poza Chopinem. Zwróćmy uwagę, że np. wydawnictwo PWM po wojnie koncentrowało się albo na muzyce dawnej, albo na współczesnej. Dlatego należy pochwalić już samą inicjatywę - mówiła jedna z jurorek Konkursu Muzyki Polskiej im. Moniuszki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki startuje w Rzeszowie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:15
Polska muzyka w wykonaniu 86 artystów z trzech kontynentów zabrzmi w dniach 11-18 września w Filharmonii Podkarpackiej. Muzycy powalczą o łączną pulę nagród 80 000 euro w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych.
rozwiń zwiń