"Ogromne przeżycie". Jakub Przybycień o Donatella Flick Conducting Competition

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 10:42
- To jeden z ważniejszych konkursów dyrygenckich. Nagrodą jest możliwość współpracy jako asystent z London Symphony Orchestra przez rok. Już samo zakwalifikowanie się do grona dwadzieściorga uczestników jest niesamowitym wydarzeniem. Aplikujących było o wiele, wiele więcej. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy to było dwieście czy trzysta osób - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Przybycień, finalista Donatella Flick Conducting Competition.
Jakub Przybycień
Jakub PrzybycieńFoto: materiały prom.

Młody, zdolny, z sukcesami

Międzynarodowy konkurs muzyczny dla młodych dyrygentów Donatella Flick Conducting Competition odbywa się co dwa lata w Londynie. Jako tegoroczny uczestnik Jakub Przybycień miał okazję współpracować z London Symphony Orchestra.

- To była niesamowita przygoda i przyjemność współpracować z jedną z najlepszych orkiestr na świecie. Tempo i jakość pracy London Symphony Orchestra tylko pokazały, że ciągła nauka, ciągłe zdobywanie doświadczeń służy temu, żebyśmy mogli w przyszłości współpracować z tak wybitnymi orkiestrami - stwierdził mieszkający w Zurichu młody polski dyrygent i skrzypek.

Fascynacja, która zmieniła się w drogę życiową

Muzyczną edukację Jakub Przybycień rozpoczął w wieku sześciu lat od gry na skrzypcach. Pomysł z dyrygenturą po raz pierwszy pojawił się w czasie nauki w szkole muzycznej. - Doszedłem wtedy do wniosku, że nie jestem w stanie przekazać wszystkich swoich emocji tylko i wyłącznie podczas gry na skrzypcach. Możliwość współpracy z większą liczbą skrzypków, a także innych instrumentów dawała dyrygentura. To była pierwsza fascynacja, która potem przerodziła się w większą fascynację - tłumaczył gość Dwójki.

Posłuchaj
13:00 Poranek Dwójki przybycień 6.04.2023.mp3 Rozmowa z Jakubem Przybycieniem - odnoszącym sukcesy młodym polskim dyrygentem i skrzypkiem (Poranek Dwójki) 

Jakub Przybycień odnosi sukcesy na scenach europejskich. Pod koniec marca br. został nowym Fellow Conductor w Royal Northern College of Music in Manchester. Jak przyznał, jego marzeniem jest popularyzacja polskiej muzyki za granicą.

- Na pierwszym miejscu są "Harnasie" Szymanowskiego. Również utwory Karłowicza nie cieszą się taką popularnością, na jaką zasługują. Dlatego gdziekolwiek tylko mogę, tam opowiadam o polskich kompozytorach, próbuję wprowadzać ich w programy swoich koncertów - podkreślał.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jakub Przybycień (dyrygent, skrzypek)

Data emisji: 6.04.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

"Tár" Todda Fielda - film o cenie przekraczania granic geniuszu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 19:20
- Ten film z Cate Blanchett w roli głównej to medytacja nad geniuszem, ciężarem sławy i dążenia do perfekcji. Gdy w grę wchodzą silne osobowości, podziwiając je, możemy więcej wybaczyć, ale jednocześnie dużo więcej wymagamy od takich ludzi. To opowieść wielowymiarowa - mówił Piotr Gociek w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Kapuła: w muzyce zwracam uwagę na barwę, harmonię, uwrażliwienie na piękno [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 14:20
- Od zawsze była mi bliska muzyka francuska. W muzyce bardzo zwracam uwagę na coś, co można nazwać barwą, kolorem, na harmonię, a także na pewne uwrażliwienie na piękno i wyrafinowanie dźwięku. A to wszystko to są najważniejsze cechy muzyki francuskiej - mówił w radiowej Dwójce Paweł Kapuła, dyrygent młodego pokolenia.
rozwiń zwiń