Paweł Kapuła: w muzyce zwracam uwagę na barwę, harmonię, uwrażliwienie na piękno [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 14:20
- Od zawsze była mi bliska muzyka francuska. W muzyce bardzo zwracam uwagę na coś, co można nazwać barwą, kolorem, na harmonię, a także na pewne uwrażliwienie na piękno i wyrafinowanie dźwięku. A to wszystko to są najważniejsze cechy muzyki francuskiej - mówił w radiowej Dwójce Paweł Kapuła, dyrygent młodego pokolenia.

[YouTube/Dwójka]

Od "nadziei polskiej dyrygentury" do występów z największymi orkiestrami

Paweł Kapuła (ur. 1992) pierwsze lekcje fortepianu otrzymał w wieku 7 lat. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. Wychowankiem klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Tadeusza Strugały w Akademii Muzycznej w Krakowie. Dyplom uzyskał w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego. Jest finalistą i laureatem wyróżnień na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). To także absolwent Wydziału Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Okrzyknięty "nadzieją polskiej dyrygentury" (Polskie Radio) od czasu debiutu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, kiedy zastąpił maestra Stanisława Skrowaczewskiego, Paweł Kapuła koncertuje z najważniejszymi orkiestrami w kraju. W sezonie artystycznym 2022/23 wystąpi między innymi z Württembergische Philharmonie Reutlingen, Brandenburger Symphoniker, Georgisches Kammerorchester, Transylvanian State Philharmonic Orchestra, Sibiu Philharmonic, a w Polsce powróci do wielu orkiestr filharmonicznych z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach na czele.

Miłośnik muzyki francuskiej

Gość Dwójki często dyryguje koncertami muzyki francuskiej, choć jak sam przyznał, jest ona w Polsce stosunkowo rzadko obecna. - Jesteśmy chyba przyzwyczajeni do wykonywania muzyki z nieco innego kręgu kulturowego. Na pewno muzyka Beethovena czy Dworzaka jest nam troszeczkę bliższa, bo to jest też zupełnie inny sposób grania i prowadzenia takiej muzyki. Ja akurat miałem bardzo dużo styczności z muzyką francuską. W Filharmonii Narodowej prowadziłem m.in. oratorium "Król David" Honeggera, gdzie genialnie w roli narratorki wystąpił Danuta Stenka - przypomniał Paweł Kapuła.

Dyrygent odwiedził studio Dwójki po dwóch innych koncertach w Filharmonii Narodowej poprowadzonych dzień po dniu (17-18.03). - Program zaczął się od rzadko granego Concertina na trąbkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego z 2015 roku. To krótki, 11-minutowy utwór, ale pozwalający pokazać pełen wachlarz możliwości solisty i zespołu. Później był koncert Haydna na trąbkę, więc klasyka. Następnie przenieśliśmy się w krąg muzyki francuskiej: Ravel, Fauré i jeden z najcudowniejszych utworów w ogóle, czyli La mer Debussy'ego.

Posłuchaj
60:02 2023_03_19 09_59_57_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z Pawemł Kapułą, dyrygentem młodego pokolenia (Cafe "Muza"/Dwójka) 

[korzystano z oficjalnej strony artysty]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Andrzej Sułek

Gość: Paweł Kapuła (dyrygent)

Data emisji: 19.03.2023

Godzina emisji: 10.00

pg/ans

Czytaj także

Paul McCreesh: to muzyka wybrała mnie, a nie odwrotnie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 11:45
- Odczuwam fizyczną potrzebę uprawiania muzyki. W moim wieku najczęściej ludzie myślą już o emeryturze i o tym jak spędzać większość swojego czasu na polach golfowych. A ja… im jestem starszy tym bardziej potrzebuję uprawiania muzyki - mówił w audycji z cyklu Cafe "Muza" Paul McCreesh - ceniony dyrygent, a także założyciel i dyrektor artystyczny zespołu Gabrieli Consort & Players. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tár" Todda Fielda - film o cenie przekraczania granic geniuszu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 19:20
- Ten film z Cate Blanchett w roli głównej to medytacja nad geniuszem, ciężarem sławy i dążenia do perfekcji. Gdy w grę wchodzą silne osobowości, podziwiając je, możemy więcej wybaczyć, ale jednocześnie dużo więcej wymagamy od takich ludzi. To opowieść wielowymiarowa - mówił Piotr Gociek w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń