"To opowieść o radzeniu sobie ze stratą". Hubert Miłkowski o filmie "Braty"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 11:48
- Wszystkie główne postaci są tutaj jakby za mgłą, starają się poradzić sobie ze stratą. Temat przepracowywania żałoby jest jednym z głównych filarów filmu – mówił w "Poranku Dwójki" Hubert Miłkowski, odtwórca jednej z głównych ról w filmie "Braty" w reżyserii Marcina Filipowicza.
Hubert Miłkowski
Hubert MiłkowskiFoto: FOTON/PAP

Rodzina mierzy się ze stratą

"Braty" to obraz o trudnym egzaminie z braterstwa. Reżyser Marcin Filipowicz pytany o inspiracje, z których czerpał podczas tworzenia swojego filmu, wskazuje na głośne tytuły amerykańskiego kina niezależnego, m.in.: "Gummo" Harmone'a Korine'a, "Słonia" i "Paranoid Park" Gusa van Santa oraz kultowy już dokument "Jutro albo pojutrze" Binga Liu.

Hubert Miłkowski wciela się na ekranie w jednego z tytułowych braci - Filipa. Starszego brata - Bartka - gra Sebastian Dela, a ojca chłopców - Cezary Łukaszewicz. - Gdyby to była książka, Filip byłby narratorem tej historii. Jako że jest to film, to jest obserwatorem tego wszystkiego, co się dzieje - stwierdził gość Dwójki.

Mniej znaczy lepiej

Rola grana przez studenta Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi wymagała od niego dużej powściągliwości. - Nie można było dać się ponieść aktorskiemu ego, które zawsze chce pokazać, co się jeszcze umie. Duża w tym zasługa Marcina Filipowicza, który mnie strofował, kiedy chciałem z czymś przesadzić. Faktycznie tego bohatera trzeba było poprowadzić jako taki kontrapunkt dla brata i dla ojca, którzy funkcjonowali na trochę innym diapazonie - tłumaczył Hubert Miłkowski.

Grany przez aktora Filip jeździ na deskorolce. On sam przed wejściem na plan nie miał podobnych doświadczeń. Potrzebny był intensywny kurs. - Miałem trzynaście dni, żeby nabrać chociaż jako takiej płynności na desce - zdradził.


Posłuchaj
14:04 Poranek Dwójki miłkowski 25.04.2023.mp3 Aktor Hubert Miłkowski o filmie "Braty" (Poranek Dwójki) 

Hubert Miłkowski na dużym ekranie debiutował jeszcze jako licealista - rolą w filmie "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" w 2018 roku. Dwa lata później zagrał w produkcji "W głębi lasu". W kolejnych latach stworzył kreacje w "Pajęczynie" oraz serialu "Kruk. Czarny Woron nie śpi". Aktora możemy też zobaczyć w filmie "Norwegian Dream".

ZWIASTUN FILMU "BRATY':

[YouTube/SFPorgPL]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Hubert Miłkowski (aktor)

Data emisji: 25.04.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

"Święty" - filmowa historia skradzionej figury św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 10:00
- Już od początku polskiej państwowości tworzyła się ta legenda, rozwinięta również potem w czasach rozbicia dzielnicowego i powstania słynnych gnieźnieńskich drzwi. W 1986 roku św. Wojciech stał się nośnikiem emocji przyciągających ludzi ku sobie, budowania jakiejś siły wspólnoty, którą tworzymy. W tych czasach potrzebujemy jej szczególnie - mówił w Dwójce Sebastian Buttny, reżyser filmu "Święty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Chmielewski: bardziej interesują mnie uniwersalne historie niż sensacja

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 17:34
- Wiele osób namawiało mnie, żeby kręcić to tu i teraz i zawrzeć w tej historii Kalifornię w czasie lockdownu. Czułem jednak, że to nie będzie uniwersalne, poza tym to było globalne zjawisko, więc w pewnym momencie wszyscy będą mieli tego dość - mówił w "Wybieram Dwójkę" Michał Chmielewski, reżyser filmu "Roving Woman".
rozwiń zwiń