25. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły - różnorodność kina i jego twórców

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 11:00
- Jestem pewny, że 25 lat Orłów zmieniło polskie kino, że sprawiedliwie nagradzamy autorów za ich prawdziwe dokonania. Mam przekonanie, że dzięki temu powstają lepsze filmy. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy biorą udział w głosowaniu - mówił prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.
Dariusz Jabłoński
Dariusz JabłońskiFoto: Kalbar/PAP

Bezkonkurencyjny polski kandydat do Oscara

Najwięcej nominacji w tym roku - jedenaście - otrzymał film "IO" Jerzego Skolimowskiego, a wśród najczęściej nominowanych tytułów znalazły się również: "Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka (8) oraz "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej (7 nominacji). - Orły to nagrody niezwykle ważne dla polskiej kinematografii. Od początku naszym celem były obiektywne, tajne i bezpośrednie wybory artystyczne - mówił prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.

Przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej Agnieszka Holland przedstawiła nominacje w kategorii "Najlepszy film". - "Silent Twins" (reżyseria: Agnieszka Smoczyńska), "Kobieta na dachu" (Anna Jadowska), "Chleb i sól" (Damian Kocur), "Johnny" (Daniel Jaroszek), "IO" (Jerzy Skolimowski) - wymieniła.

Mistrz i debiutant w najważniejszej kategorii

Reżyserka podkreśliła, że w tej kategorii o nagrodę walczą filmy mistrza i debiutanta, a oba dzieła są niezwykłe. - Film Jerzego Skolimowskiego jest artystycznie niebywale dynamiczny, to znalazło odbicie w niemal wszystkich nagrodach krytyków w Stanach Zjednoczonych. To najbardziej "filmowy" film, tam prawie nie ma dialogu, sposób opowiadania i dramaturgia są nowofalowe. Rzadko możemy dziś oglądać tak niezależny i autorski obraz. Najbardziej zaskoczył mnie Damian Kocur, debiutant. Jego film wzbudził we mnie artystyczną zazdrość - mówiła Agnieszka Holland.

Posłuchaj
05:54 2023_02_09 07_51_20_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 25. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły - różnorodność kina i jego twórców (Poranek Dwójki)

Wielki reżyserski kunszt Damiana Kocura

Dodała, że ten obraz wymagał wielkiego reżyserskiego kunsztu. - Damian Kocur pracuje z aktorami niezawodowymi, wydobywa z nich coś tak autentycznego i opowiada w sposób pozornie paradokumentalny, ale jest w tym głęboka dyscyplina reżyserska i scenariuszowa - podkreśliła. 

25. odsłona Polskich Nagród Filmowych Orły

Przedstawiono nominacje w 18 kategoriach. - Mamy poczucie satysfakcji, dostrzeżone zostały również obrazy, które nie są nominowane w najważniejszych kategoriach. To spojrzenie bez uprzedzeń, kolejne lata pokazują, że polskie kino jest bardzo zróżnicowane. Brakuje mi trochę odważniejszego wejścia w nasze skrywane lęki, najbardziej bolesne tematy. Czasami kino idzie w sztukę, w przeszłość, a nie mówi o sytuacjach, które dotyczą całego społeczeństwa - mówił Dariusz Jabłoński.

Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Pomysłodawcą Orłów jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent filmowy, obecnie prezydent Polskiej Akademii Filmowej. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. 

Nazwiska laureatów we wszystkich kategoriach zostaną ogłoszone podczas 25. gali Orłów, w poniedziałek, 6 marca w Teatrze Polskim w Warszawie.

***

Przygotował: Witold Banach

Goście: Agnieszka Holland (reżyserka, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej), Dariusz Jabłoński (prezydent Polskiej Akademii Filmowej)

Data emisji: 9.02.2023

Godzina emisji: 7.50

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki".

mo

Czytaj także

"IO" nominowane do Oscara. "Na tle konkurencji nasz film jest bezkompromisowy"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 11:37
- To wielka radość, że tak ważna postać polskiego kina dostaje tę nominację. Przez wszystkie te lata Jerzy Skolimowski obronił swój niepowtarzalny głos w kinie i to chyba jest jego największa siła. Oglądając ten film, można mieć wrażenie, że nakręcił go ktoś niebywale młody, odważny, niebojący się zabrać radykalnego głosu w ważnej sprawie - mówił aktor Mateusz Kościukiewicz o nominowanym do Oscara filmie "IO" Jerzego Skolimowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krab" - nasz świat oczami małego skorupiaka

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 11:23
- Mocną stroną tego filmu jest przyjęcie punktu widzenia zwierzęcia i opowiedzenie historii z jego perspektywy. Wszystkie środki wyrazu, które zastosowaliśmy, żeby ten efekt wzmocnić, czyli ruchy kamery, dobór obiektywów, zaplanowanie ujęć, dźwięk, pozwalają na moment znaleźć się w głowie kraba - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Chmielewski, reżyser krótkometrażowego filmu animowanego pt. "Krab".
rozwiń zwiń