Streaming muzyki w internecie - co z wynagrodzeniami dla jej autorów?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 10:00
W ostatnich latach jesteśmy świadkami intensywnego rozwoju streamingu muzyki. Jednak wraz ze wzrostem użytkowania serwisów streamingowych nie rośnie wynagrodzenie autorów prezentowanej w internecie twórczości. Rozmawialiśmy o tym z Jerzym Łabudą ze Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Słuchanie muzyki przez internet jest dziś coraz powszechniejsze
Słuchanie muzyki przez internet jest dziś coraz powszechniejszeFoto: Stock-Asso/Shutterstock

O wadach i problemach rynku muzycznego, a także o propozycjach rozwiązania tej sytuacji przeczytamy w raporcie stworzonym przez ECSA. To sieć zrzeszająca ponad 30 tysięcy autorów piosenek i kompozytorów w Europie, która występuje w imieniu twórców muzyki artystycznej, klasycznej, popularnej i audiowizualnej.

Główną misją sieci jest obrona i promowanie praw autorów muzyki w celu poprawy ich warunków społecznych i ekonomicznych.


Posłuchaj
15:55 2023_07_28 09_31_55_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Streaming muzyki w internecie - co z wynagrodzeniami dla jej autorów? (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Jerzy Łabuda (Stowarzyszenie Autorów ZAiKS)

Data emisji: 28.07.2023

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Tantiemy dla twórców - dlaczego platformy streamingowe ich nie płacą?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 10:00
- Tantiemy należą się twórcom filmowym za nadanie dzieła w telewizji, wyświetlanie w kinach, dystrybucję na różnych nośnikach. Giganci streamingu nie mają w tej chwili prawnego obowiązku dzielenia się zyskami z eksploatacji utworów - mówiła w Dwójce Małgorzata Machczyńska, radca prawny Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Muszyński: niektórzy artyści w Hollywood ledwie wiążą koniec z końcem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 10:00
- Zdecydowana większość całego przemysłu filmowego to ciężko pracujące osoby, które muszą zarobić na swoje kredyty, czesne na szkoły dla dzieci, po prostu na życie. Oni bardzo często muszą dorabiać w innych zawodach. Szefowie najważniejszych hollywoodzkich wytwórni zarabiają rocznie około 800 milionów dolarów. Podwyżki, o które toczy się walka, to rząd 600 milionów, czyli mniej niż zarobki kilkunastu osób w całym Hollywood - mówił w Dwójce Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń