Muzyka naszych czasów w języku esperanto

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 10:00
W audycji zapraszaliśmy na białostocki Festiwal "Muziko De Nia Tempo", czyli "Muzyka naszych czasów" w języku esperanto. To hołd dla różnorodności kulturowej tego regionu. Naszym gościem był Maciej Frąckiewicz, akordeonista, prezes Fundacji Armonia Dell'arte.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały promocyjne

Poprzez różnorodne programy koncertów, których inspiracją jest wielość kultur, religii i języków, organizatorzy chcą upamiętnić polskie dziedzictwo historyczne tych terenów. Białystok jest także mocno związany z akordeonem. To tu przez wiele lat odbywały się międzynarodowe seminaria akordeonowe, goszczące największych wirtuozów tego instrumentu, dlatego podczas festiwalu będziemy celebrować szczególną więź tego miasta z tym instrumentem.

W programie Festiwalu znajdują się prawykonania i polskie pierwsze prezentacje utworów, w tym specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu na akordeon solo, inspirowanego językiem esperanto oraz lokalną kulturą ludową.

Więcej w rozmowie z Maciejem Frąckiewiczem, prezesem Fundacji Armonia Dell'arte.


Posłuchaj
16:01 2023_08_16 09_31_25_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Muzyka naszych czasów w języku esperanto (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Maciej Frąckiewicz (akordeonista, prezes Fundacji Armonia Dell'arte)

Data emisji: 16.08.2023

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Ludwik Zamenhof i język esperanto

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 05:35
26 lipca 1887 roku Ludwik Zamenhof wydał w Warszawie pierwszy podręcznik do nauki języka esperanto "Unua libro". Twórca esperanto twierdził, że do nieporozumień między ludźmi dochodzi przez barierę językową. Dlatego wymyślił język wspólny dla wszystkich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Esperanto. "Język, którego nie można sobie przywłaszczyć"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 12:20
W tym roku mija 136 lat od opublikowania przez Ludwika Zamenhofa podręcznika "Unua libro", zawierającego zasady "języka pokoju”. Dziś esperanto jest językiem uznanym za oficjalny przez Unię Europejską, jest też najczęściej uczonym w chińskich szkołach językiem nieazjatyckim.
rozwiń zwiń