Piotr Kędziorek: będą powroty na antenę Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 11:00
- Wiele nazwisk, za którymi Państwo tęsknią na pewno ponownie pojawi się na naszej antenie, i to już wkrótce. Nie mogę teraz jednak zdradzić żadnych konkretów. Musi się to toczyć swoim rytmem, zainteresowane osoby muszą mieć taką chęć i zwyczajnie musimy znaleźć wspólne patrzenie na Dwójkę i na ich obecność tutaj - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Kędziorek, nowy dyrektor - redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia.
Podczas wywiadu w Poranku Dwójki Piotr Kędziorek mówił o swoim pomyśle na Program 2 i odpowiedzialności, którą czuje
Podczas wywiadu w "Poranku Dwójki" Piotr Kędziorek mówił o swoim pomyśle na Program 2 i odpowiedzialności, którą czujeFoto: PR
  • Piotr Kędziorek pierwszy raz wystąpił publicznie w nowej roli - dyrektora radiowej Dwójki.
  • Podczas wywiadu w "Poranku Dwójki" mówił o swoim pomyśle na stację i odpowiedzialności, którą czuje.
  • Więcej pogłębionej publicystyki, muzyczny status quo i powroty dziennikarzy związanych w przeszłości z Programem 2 - takie konkrety padły z ust nowego szefa anteny.

Nowy szef Dwójki przez całe swoje zawodowe życie związany jest z Programem 2 i Radiowym Centrum Kultury Ludowejktórego był kierownikiem, a obecnie jest redaktorem naczelnym.

Piotr Kędziorek: wszyscy w Dwójce są moimi koleżankami i kolegami

- To już prawie 30 lat. Trudno mi więc o jakikolwiek dystans do tego, co dzieje się w Programie 2, co dzieje się na jego antenie. Znam przecież wszystkich, którzy w Dwójce pracują. Wszyscy tutaj są moimi koleżankami i kolegami - powiedział Piotr Kędziorek w pierwszym wywiadzie po objęciu stanowiska dyrektora - redaktora naczelnego Programu 2 Polskiego Radia.

Wiara w zespół i świadomość odpowiedzialności

Jak jednak przyznał, teraz, w nowej roli, przypatruje się wszystkiemu trochę inaczej.

- Godząc się na tę rolę przede wszystkim cieszyłem się, że jest tutaj tak kompetentny i kreatywny zespół. To mnie też najbardziej przekonywało do podjęcia tego wyzwania, a wyzwanie jest naprawdę poważne. Moi poprzednicy i poprzedniczki to niezwykłe osoby o bardzo charyzmatycznych osobowościach, które odcisnęły piętno na tym programie. Ten ciężar odpowiedzialności, a także obszar, którym Dwójka się zajmuje – to jest ogrom zadań, który w tej sytuacji siłą rzeczy stoi też przede mą - podkreślał gość "Poranka Dwójki".

Dwójka pozostanie domem muzyki klasycznej

Piotr Kędziorek zapewnił, że muzyka klasyczna pozostanie tym, co najbardziej Dwójkę charakteryzuje. - Oczywiście nad brzmieniem Dwójki będziemy dyskutować w naszym wewnętrznym gronie, ale też wsłuchiwać się w głosy naszych słuchaczy. Uważam, że jazz, podobnie jak i najbliższa mi muzyka tradycyjna i folkowa, jak najbardziej ma swoje miejsce na antenie. Także dlatego, że moim zdaniem słuchacze Dwójki to ludzie, którzy interesują się różnymi gatunkami muzyki. W gruncie rzeczy jest to ten sam słuchacz - przekonywał.

Przywrócić przestrzeń na poważną publicystykę

Tym, co zdaniem nowego szefa Dwójki powinno pojawiać się antenie w większym wymiarze niż obecnie, jest słowo.

- Brakuje mi zwłaszcza dłuższych i poważniejszych form, otwartych dyskusji, poruszania poważnych, czasami bolących czy wręcz jątrzących rany tematów. Warto byłoby do tego wrócić, bo takie formy i takie tematy w Dwójce przez całe lata się ukazywały. Sądząc po popularności konkurencyjnych stacji czy popularności podcastów, które często są nasączone wiedzą czy poważną tematyką, jest zapotrzebowanie ze strony słuchaczy na takie słowo - tłumaczył.

Piotr Kędziorek - etnograf, radiowiec, dyrektor

Piotr Kędziorek jest z wykształcenia etnografem. Na antenie Dwójki jest obecny nieprzerwanie od 30 lat, w ostatnim okresie przede wszystkim jako jeden z autorów magazynu "Źródła" i prowadzący sobotni "Poranek Dwójki".

Czytaj także:

Prywatną i zawodową pasją jest dla niego Europa Wschodnia, jej historyczna i kulturowa odrębność i oczywiście wspaniały muzyczny folklor, ale pierwszą miłością pozostaje rodzinne Mazowsze.

Posłuchaj

16:04 Poranek Dwójki kędziorek 5.02.2024.mp3 Piotr Kędziorek w pierwszym wywiadzie po objęciu stanowiska dyrektora radiowej Dwójki (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Kędziorek (dyrektor - redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 5.02.2024

Godz. emisji: 9.30

mo/pg

Czytaj także

Wiosenne Wszystkie Mazurki Świata 2023 na start

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 10:00
26 kwietnia rozpoczyna się kolejny muzyczny karnawał w samym sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu, koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kędziorek nowym dyrektorem radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 19:52
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dotychczasowa szefowa Programu 2 Polskiego Radia, oraz Jacek Hawryluk, wicedyrektor anteny, złożyli rezygnacje z pełnionych funkcji. Rezygnacje te zostały przyjęte. Nowym dyrektorem radiowej Dwójki został Piotr Kędziorek.
rozwiń zwiń