Andrzej Bauer: prof. Kazimierz Michalik był odpowiedzialny za całą wiolonczelistykę polską

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 12:00
- Miał ogromne doświadczenie muzyczne, które postanowił przekazywać jako pedagog. Pedagogice poświęcił całe swoje życie - tak o zmarłym profesorze Kazimierzu Michaliku mówił w "Poranku Dwójki" jego uczeń, wiolonczelista Andrzej Bauer.
Andrzej Bauer, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego
Andrzej Bauer, prezes Towarzystwa im. Witolda LutosławskiegoFoto: PR2
  • 18 lutego dotarła do nas wiadomość o śmierci prof. Kazimierza Michalika, wybitnego wiolonczelisty, a także pedagoga.
  • Spośród jego wychowanków pedagogami szczebla akademickiego są: Andrzej Bauer, Michał Dmochowski, Aleksander Gebert, Piotr Hausenplas, Bartosz Koziak, Piotr Janosik, Stanisław Pokorski i Tomasz Strahl.
  • W Dwójce wspominał go jeden z jego uczniów - prof. Andrzej Bauer.

Prof. Andrzej Bauer był wychowankiem prof. Kazimierza Michalika i - jak stwierdził w Dwójce - miał z nim kontakt przez ponad 40 lat swojego życia, a relacja ta była niezwykła.

- Można powiedzieć, że profesor był człowiekiem odpowiedzialnym za całą wiolonczelistykę polską, niezwykle zaangażowanym w swoją działalność pedagogiczną - stwierdził nasz gość.

Kolejne pokolenie muzycznych pedagogów

Wielu wychowanków profesora Michalika to dziś uznani muzycy, a pedagogami szczebla akademickiego są nie tylko Andrzej Bauer, ale także Michał Dmochowski, Aleksander Gebert, Piotr Hausenplas, Bartosz Koziak, Piotr Janosik, Stanisław Pokorski i Tomasz Strahl.

Czytaj także:

Prof. Kazimierz Michalik jako muzyk

Prof. Kazimierz Michalik, zanim zajął się kształceniem kolejnych pokoleń wiolonczelistów, sam był znakomitym muzykiem.

Pracę zawodową rozpoczął w 1951 roku jako muzyk Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Od 1965 roku kontynuował ją w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kameralnie grał w Trio Śląskim i w zespole Solistów Filharmonii Narodowej, z którym odbył wiele tournée zagranicznych i dokonał wielu nagrań.

- Był koncertmistrzem najlepszych polskich zespołów orkiestrowych, grał z najwybitniejszymi dyrygentami, począwszy od Grzegorza Fitelberga, poprzez Jana Krenza, Witolda Rowickiego. Miał ogromne doświadczenie muzyczne, które postanowił przekazywać jako pedagog - mówił prof. Bauer.


Posłuchaj
09:28 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_02_19-08-32-31.mp3 Andrzej Bauer: prof. Kazimierz Michalik był odpowiedzialny za całą wiolonczelistykę polską (Poranek Dwójki)

Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego

Prof. Kazimierz Michalik w latach 90. zainicjował Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. W tym roku wydarzenie to powraca po kilkuletniej przerwie, o czym mówiliśmy kilka dni temu. Odbędzie się ono na początku maja w Warszawie.

- Profesor traktował nas wszystkich z taką ojcowską odpowiedzialnością. Jest to po prostu niezwykle niepowetowana, ogromna strata dla nas wszystkich. Czujemy się osieroceni. Profesor przede wszystkim miał w sobie niezwykłą skromność, niezwykłą delikatność, a jednocześnie niesamowite horyzonty umysłowe, intelektualne - podsumował Andrzej Bauer.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Andrzej Bauer (wiolonczelista, kompozytor, uczeń prof. Kazimierza Michalika)

Data emisji: 19.02.2024

Godz. emisji: 8.30

mgc/pg

Czytaj także

Festiwal "Łańcuch XVIII". Muzyka Lutosławskiego w różnych kontekstach

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 14:00
- Koncert, który odbędzie się 31 maja, poświęcimy pamięci pani Elżbiety Markowskiej, która całe swoje życie zajmowała się twórczością Witolda Lutosławskiego - mówił w Dwójce prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego Andrzej Bauer o Festiwalu "Łańcuch XVIII".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego wraca po kilkuletniej przerwie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 11:45
Poprzedni Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego zorganizowano w 2018 roku. Na początku maja odbędzie się jego 12. odsłona. - Mamy nadzieję, że konkurs wkracza w nową epokę. Od początku jego organizatorem jest Fundacja na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Ponieważ konkurs się rozrasta, potrzebny jest też mocny finansowo partner. Poprzednio był nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a teraz my postanowiliśmy się w to włączyć - mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski, wiceszef Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń