Prof. Anna Nasiłowska: Ernest Bryll miał kłopot z dotarciem do publiczności [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 12:00
- Nie wiem, czy twórczość Ernesta Brylla miała teraz tak wielu zwolenników, raczej miała pewien kłopot z dotarciem do publiczności. Oczywiście klasyka piosenki polskiej zawsze będzie przypominana, natomiast o jego wierszach niewiele się pisało - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska. Poeta i prozaik, blisko związany z Polskim Radiem, zmarł 16 marca.

ZOBACZ WIDEO:

  • Bohaterem "Poranka Dwójki" był zmarły niedawno Ernest  Bryll, prozaik i poeta, a także autor dramatów i słuchowisk radiowych, tłumacz oraz krytyk filmowy.
  • Ernest Bryll był również związany z Polskim Radiem - pisał scenariusze słuchowisk radiowych, w 2016 roku otrzymał Honorowy Złoty Mikrofon.
  • W audycji wspominała go prof. Anna Nasiłowska - pisarka, poetka, literaturoznawczyni, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Dorobek Ernesta Brylla jest imponujący - to wiersze, proza, tłumaczenia, dramaty i słuchowiska radiowe, teksty piosenek śpiewanych przez takich wykonawców jak Dwa Plus Jeden, Myslovitz, Skaldowie, Michał Bajor, Stan Borys, Halina Frąckowiak, Marek Grechuta, Czesław Niemen, Krystyna Prońko,  Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Urszula Sipińska i wielu innych.

Krytycy skupieni na młodych poetach

Prof. Anna Nasiłowska zauważyła jednak, że nie wszędzie i nie przez wszystkich Ernest Bryll był współcześnie ceniony.

- No cóż, nie wiem, czy twórczość Ernesta Brylla miała teraz tak wielu zwolenników, raczej miała pewien kłopot z dotarciem do publiczności. Oczywiście, klasyka piosenki polskiej zawsze będzie przypominana, natomiast o jego wierszach niewiele się pisało - przyznała. - Ten sukces Brylla to były lata 60. i 70. Już w latach 80. zaczął się problem, który miała cała literatura, problem konfliktu politycznego.

W latach 90. Bryll pracował jako dyplomata - od 1991 do 1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Irlandii. Wydawał też kolejne tomy poezji. - Ale krytykę czy publicystykę interesowała bardziej ta młodsza poezja. Młodsi poeci zresztą, co obserwowałam w mediach społecznościowych, przypominają Brylla, bo okazuje się, że zetknęli się z nim i byli zdziwieni tą osobowością - mówiła prof. Anna Nasiłowska.

Chłopskie pochodzenie i dyskusja z romantyzmem

Ernest Bryll urodził się w 1935 roku w Warszawie, ale pochodził z rodziny chłopskiej wywodzącej się z Kujaw. Jak podkreśliła nasza rozmówczyni, to wiejskie pochodzenie odcisnęło swój ślad w twórczości poety. - To łatwość sięgania po ujęcia, które są osadzone w folklorze, w popularnych formach ludowej religijności. On do tego bardzo nawiązywał - mówiła.

Dodała też, że poeta "przez całe życie zmagał się z romantyzmem". - To nie są apologetyczne nawiązania romantyczne, to są przeważnie dyskusje z romantyzmem, natomiast ta fraza romantyczna u niego wybrzmiewa. Wobec tego twórczość Brylla wpisuje się w dychotomię "Europa czy rodzimość" - stwierdziła.

Czytaj także:

Ernest Bryll - życiorys poety

Ernest Bryll lata młodości spędził w Gdyni. W 1956 roku ukończył Wydział Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, następnie uczęszczał do studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Zadebiutował w 1958 roku, wydając tom "Wigilie wariata". Kolejnym był wydany dwa lata później "Autoportret z bykiem". Proza pojawia się w 1963 roku, było to "Studium", a rok później "Ciotka". Na pierwsze dramaty przyszło czekać nam do 1967 roku, były to "Ballady lipieckie", a rok później "Żołnierze" i "Rzecz listopadowa". Pierwsze tłumaczenie zaś pojawiło się w 1969 roku - "Gwiazdy spadające" pióra Otii Ioselianiego.

Przez cztery lata Ernest Bryll był dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury w Londynie, od 1978 do 1983 roku - kierownikiem artystycznym zespołu filmowego Silesia w Katowicach. Po rozwiązaniu tego zespołu został doradcą literackim zespołu filmowego "Oko". Później wyjechał do USA, gdzie dał serię wykładów i seminariów na licznych amerykańskich uniwersytetach.

Zmarł 16 marca w wieku 89 lat.


Posłuchaj
09:08 Dwojka_Poranek_Dwojki_Bryll_2024_03_18-09-32-36.mp3 Prof. Anna Nasiłowska: Ernest Bryll miał kłopot z dotarciem do publiczności (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Anna Nasiłowska (pisarka, poetka, literaturoznawczyni, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich)

Data emisji: 18.03.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/kormp

Czytaj także

Tadeusz Woźniak wspomina Ernesta Brylla: był jednocześnie wybitnym wieszczem i człowiekiem kultury popularnej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 13:30
Nie żyje Ernest Bryll. Poeta, dramatopisarz i prozaik zmarł w wieku 89 lat. - Był jednocześnie wybitnym wieszczem i człowiekiem kultury popularnej. W jednej i drugiej dziedzinie osiągnął wyżyny. Już w czasach komuny grane były jego przestawienia teatralne, zarówno te bardzo poważne, jak i musicalowe. Wszystkie z ogromnymi sukcesami - powiedział na antenie Jedynki muzyk i kompozytor Tadeusz Woźniak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ministerstwo Kultury oddaje hołd Ernestowi Bryllowi. "Pozostawia ogromną pustkę w świecie literackim"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 13:38
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oddaje hołd Ernestowi Bryllowi. Wybitny poeta, dramatopisarz i prozaik zmarł w wieku 89 lat, pozostawiając po sobie - jak napisano na profilu na portalu X resortu - "bogate dziedzictwo literackie i kulturowe".
rozwiń zwiń