77. Festiwal w Cannes - podsumowanie. "W tym roku jurorzy uciekali od rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 14:44
Faworytem do głównej nagrody Festiwalu w Cannes był obraz Mohammada Rasoulofa "The Seed of the Sacred Fig". Ta jednak trafiła w ręce twórców filmu "Anora". Tegoroczny festiwal podsumował w "Poranku Dwójki" Artur Zaborski.
Artur Zaborski o Festiwalu w Cannes: w tym roku jurorzy uciekali od rzeczywistości
Artur Zaborski o Festiwalu w Cannes: w tym roku jurorzy uciekali od rzeczywistościFoto: PAP/EPA/Kristy Sparow / POOL
  • Za nami 77. Festiwal w Cannes. Złotą Palmę otrzymał film Seana Bakera "Anora".
  • Faworyt krytyków - film "The Seed of the Sacred Fig" otrzymał Nagrodę Specjalną Jury.
  • Produkcja, która otrzymała nagrodę główną wzbudza kontrowersje i mierzy się z krytyką.

Podczas gali zamknięcia Festiwalu w Cannes rozdano nagrody, w tym prestiżową Złotą Palmę. Wbrew opinii krytyków nie trafiła ona jednak do faworyta tego wyścigu. Jury festiwalu musiało się w związku z tym zmierzyć z dużą krytyką.

Faworyt do Złotej Palmy

Dziennikarz Artur Zaborski zwrócił uwagę na to, że faworyt do głównej nagrody spełniał wszystkie kryteria do otrzymania Złotej Palmy. - Mój faworyt do nagrody głównej, czyli film Mohammada Rasoulofa "The Seed of the Sacred Fig" musiał obejść się tylko nagrodą specjalną przyznaną przez jurorów. Jest to o tyle kontrowersyjna decyzja, że to film który idealnie pasowałby do Festiwalu w Cannes - ocenił.

- Podejmuje bardzo ważną tematykę. Opowiada w bardzo autorski sposób o trudnej rzeczywistości Iranu. Mówi o tym w jaki sposób władza tłamsi jednostki, utrudnia możliwości realizowania się w każdej dziedzinie życia - dodał.

Reżyser i więzień polityczny w Iranie

Gość Dwójki podkreślił także, że za filmem stoi trudna historia związana z jego twórcą. - Oprócz tego, że film jest świetnie opowiedziany i nakręcony, to ma za sobą bardzo długą i trudną historię. Władza po protestach, jakie miały miejsce w Iranie, zdecydowała się wsadzić do więzienia jego reżysera - powiedział.

Czytaj także:

- Wyrok ciążył na nim od kilku lat, ale nie decydowano się na ten krok. W momencie, kiedy był na planie filmu władze zdecydowały się ten wyrok wykonać i wsadzić go do więzienia - relacjonował.

Kontrowersje na Festiwalu w Cannes

Zdaniem Arura Zaborskiego, tegoroczny festiwal kierował się dziwnymi kryteriami. - W tym roku jurorzy uciekali od rzeczywistości. Zamiast doceniać filmy, które w bezkompromisowy sposób się z nią mierzą, doceniali przykłady które operują jakąś metaforą czy uciekają w baśniowość – ocenił.

- Takim filmem jest nagrodzony Złotą Palmą film Anora Seana Bakera. To opowieść o pracownicy seksualnej, która spotyka na swojej drodze zamożnego Rosjanina i on decyduje się na wzięcie z nią ślubu - opowiedział dziennikarz.


Posłuchaj
10:41 PR2 2024_05_27-08-24-18.mp3 Artur Zaborski o Festiwalu w Cannes

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Artur Zaborski (dziennikarz)

Data emisji: 27.05.2024

Godzina emisji: 8.20

dz/pg

Czytaj także

"Dziewczyna z walizką" na Festiwalu w Cannes. "Pomogło nam doświadczenie z poprzedniego konkursu"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 15:48
Na Festiwalu w Cannes zostanie pokazany polski film "Dziewczyna z walizką". Reżyser tej produkcji, Tomasz Wilczyński, opowiedział w "Poranku Dwójki", jak wyglądała droga jego filmu do pokazu na tym festiwalu oraz co jest najważniejsze przy starcie w konkursie na nakręcenie filmu w 48 godzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal w Cannes: Kevin Costner, Francis Ford Coppola i wszystko na jedną kartę

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 18:56
Kevin Costner i Francis Ford Coppola na tegorocznym festiwalu w Cannes pokazali swoje filmy. Obaj artyści zastawili swój majątek, aby je wyprodukować. Jakie reakcje towarzyszyły pokazom obu filmów i co sądzą o nich krytycy, opowiedzieli w audycji "O wszystkim z kulturą" w Programie 2 Polskiego Radia Piotr Gociek i będąca w Cannes Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń