Dlaczego stolica Polski jest córką Torunia? Książka "Historia Warszawy od początku"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 12:47
Gościem "Poranka Dwójki" będzie historyk i pisarz Błażej Brzostek. Po znakomicie przyjętej książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" nadeszła pora na "Historię Warszawy od początku".
Dlaczego Warszawa nazywana jest córką Torunia?
Dlaczego Warszawa nazywana jest córką Torunia?Foto: Shutterstock/ArtMediaFactory
  • Warszawa uzyskała prawa miejskie w 1323 roku.
  • W 1569 r. mocą unii lubelskiej została ustanowiona miejscem obrad sejmów Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  • Błażej Brzostek zdradził, że założenia urbanistyczne a nawet murarze przywędrowali do Warszawy z Torunia.

W książce "Kawałek świata. Historia Warszawy od początku" Brzostek w mozaikowej, swobodnej formie kreśli obraz Warszawy zmiennej i pełnej ruchu, gdzie przeplatały się i mieszały języki, towary oraz zwyczaje ludzi przybyłych z różnych krajów i kontynentów.

Zakładanie miast w średniowieczu

Błażej Brzostek powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że miasta były zakładane przede wszystkim dla handlu. - Na początku XIV wieku ludzie, którzy uzyskiwali zgody, aby zakładać miasta na ich ziemiach, rozprzestrzeniali się po rozmaitych księstwach, które dziś są Polską. Zakładali miasta po to, żeby handlować i organizować szlaki handlowe - powiedział.

- To byli ludzie, którzy przybyli z Torunia, ale pochodzili z głębi Niemiec. Mówili po niemiecku, myśleli w sposób charakterystyczny dla kupców - znali dobrze matematykę i obliczenia handlowe, ale również znali matematykę miejską - zaznaczył.

Warszawa - córka Torunia

Historyk powiedział wprost, że Warszawa jest córką Torunia. - Miasto założone na prawie niemieckim, to miasto szachownica. Jest tam starannie obliczona szachownica ulic z blokami zabudowy, które mieszczą działki budowlane z kamienicami. To wszystko ma służyć biznesowi - opowiedział.

- Warszawa jest w ścisłym sensie córką Torunia, ponieważ stamtąd zostało przywiezione planowanie i prawo miejskie, a także prawie na pewno murarze - dodał.

Nowa i Stara Warszawa

Błażej Brzostek opowiedział także o dwóch Warszawach, które rozwijały się obok siebie. - Nowa Warszawa była drewniana. Było to miasto handlu, wyrobów włókienniczych i browaru. Pracowała zależnie od Starej Warszawy, która w XV wieku była już zamożnym miastem kupieckim - opowiedział.

- Ona miała bardzo bogatych kupców, którzy budowali murowane domy, spichrze. Nieruchomości wznoszono poza miastem. Ci ludzie rządzili Starą Warszawą, a Nowa Warszawa rozwijała się w cieniu i zależności od Starej Warszawy - powiedział Błażej Brzostek.


Posłuchaj
17:15 _PR2 (mp3) 2024_06_10-09-32-50.mp3 Błażej Brzostek o historii Warszawy (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Błażej Brzostek (historyk, pisarz)

Data emisji: 10.06.2024

Godz. emisji: 9.30

dz

Czytaj także

Warszawski Instytut Radowy - promienny pomysł Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 05:45
29 maja 1932 roku w Warszawie przy ulicy Wawelskiej otwarto Instytut Radowy, który powstał z inicjatywy polskiej noblistki. Ambitną koncepcję Skłodowskiej-Curie udało się zrealizować dzięki hojności Polaków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kawałek świata". Jak kształtowała się historia Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 21:22
"Kawałek świata. Historia Warszawy od początku" to zbiór wyjątkowych felietonów wprowadzających nas w historię stolicy Polski autorstwa prof. Błażeja Brzostka. Punktem wyjścia do opowieści o Warszawie są artefakty zgromadzone w Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń