Biografia Warszawy. Historia miasta z perspektywy zbioru doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 14:03
Warszawa ma bogatą, ale i trudną historię. Prof. Błażej Brzostek w książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" przedstawia ją z perspektywy zbioru indywidualnych doświadczeń. W audycji "Rzeczypospolite" opowiedział o tym, dlaczego wybrał taki sposób przedstawienia historii miasta oraz odpowiedział na zarzuty o pokazywaniu tylko złej strony Warszawy.
Prof. Szostek: biografia miasta oznacza to, że miasto ma swoje życie indywidualne. Możemy potraktować je jako osobę zbiorową
Prof. Szostek: biografia miasta oznacza to, że miasto ma swoje życie indywidualne. Możemy potraktować je jako osobę zbiorowąFoto: Shutterstock/Jaroslaw Kubak
  • "Wstecz. Historia Warszawy do początku" to książka opisująca historię miasta z perspektywy zbioru doświadczeń.
  • Prof. Błażej Szostek chciał uniknąć chronologicznego podejścia do różnych wydarzeń, ale przedstawić indywidualne doświadczenia.
  • Autor podkreśla, że obecną stolicę Polski tworzą warstwy dobrych i złych doświadczeń.

Pisałem tę historię zygzakiem, próbując różnych narracji i punktów widzenia, czerpiąc z historiografii, ale także starając się od niej oderwać, uogólniając, ale też starając się przekazać doświadczenia jednostkowe i odosobnione. Zamiast wykładu chronologicznego dałem coś w rodzaju plastrów, zdejmując warstwy źródeł i interpretacji, odnoszących się do historii Warszawy. Przede wszystkim nie szukałem w dziejach miasta żadnego sensu, żadnej "linii przewodniej" ani "czerwonej nici", wychodząc z założenia, że mamy do czynienia z nieogarnionym zbiorem doświadczeń (z tysiącami "Warszaw"),które zostały zebrane, a następnie znikły z powierzchni ziemi razem z ludźmi, którzy je przeżyli - pisze prof. Błażej Brzostek we wstępie do książki "Wstecz. Historia Warszawy do początku".

Biografia Warszawy

Prof. Błażej Brzostek zdradził w audycji, że jego założeniem nie było pisanie kolejnej książki o historii miasta. - Nie chciałem pisać jeszcze raz zarysu historii Warszawy. Po prostu by mnie to nudziło i chciałem tego uniknąć. Historia pisana przez historyków jest zawsze pewną konstrukcją i powiela pewien sposób myślenia - powiedział.

Podkreślił również, że indywidualne historie są zawsze przeszłością i zazwyczaj nie patrzy się z ich perspektywy na to, co nas czeka. - Kiedy myślimy o losie naszym i naszych bliskich, to mamy całą historię za plecami. Jest ona za nami - dodał.

Życie miasta

Gość Dwójki powiedział, że potraktował historię Warszawy właśnie jako zbiór indywidualnych historii. - Biografia miasta oznacza to, że miasto ma swoje życie indywidualne. Możemy potraktować je jako osobę zbiorową. Jest ukształtowana przez swoją przeszłość i nie możemy nic na to poradzić w danym momencie - zdradził.

- W takiej biografii, podobnie jak w przypadku każdego z nas, odkładają się dobre i złe zdarzenia, zjawiska, choroby czy obsesje. Tworzą one kształt naszego życia. Dlatego pomyślałem, że warto byłoby obserwując dzisiejszą Warszawę, odkryć poszczególne warstwy tego biograficznego przeżycia - ocenił.

Trudna historia Warszawy

Prof. Błażej Brzostek odniósł się także do zarzutów o tym, że jego książka przedstawia wyłącznie złą stronę Warszawy. - Mam wrażenie, że ludzie lubią jeść to, co znają i kiedy trafiają na inne danie, to można ich albo przekonać, albo nie ma na to sposobu. Wszystko wynika z tego, że coś sobie założyli - powiedział.

- Kiedy pisze się biografię miasta, to ma być ona pozytywna. Pojawiły się zarzuty na temat tego, że Muzeum Warszawy wydaje książkę, która nie jest wielką chwalbą Warszawy. Myślę, że takich książek wydano już sporo. Nie po to jesteśmy jednak historykami - dodał.


Posłuchaj
27:06 PR2 2024_04_22-21-30-15.mp3 Prof. Błażej Brzostek o historii Warszawy (Rzeczypospolite/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Błażej Brzostek (autor książki "Wstecz. Historia Warszawy do początku")

Data emisji: 22.04.2024

Godzina emisji: 21.30

dz/pg

Czytaj także

Wielki zwyczajny człowiek. Bolesław Prus, literatura, życie i śmierć

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 06:00
"Niezwykły tajemniczy człowiek. Wspomniawszy »Lalkę«, trudno uwierzyć, że ta szara człeczyna napisać zdołała takie arcydzieło" – pisał o nim Stefan Żeromski. To rozdwojenie w biografii Głowackiego/Prusa zakorzenione było w dramatach, których los nie szczędził pisarzowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Wernik, pisarz “Wsłuchany w miasto”

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 14:15
Warszawskie ulice, place, budynki i zaułki mówią do nas, opowiadają dzieje, których były uczestnikami i świadkami. O czym opowiadają, jak na nas wpływają, czy pojmiemy, czego od nas chcą, gdy nauczymy się słuchać i słyszeć te opowieści? Gościem audycji był Jan Wernik, autor książki "Wsłuchany w miasto".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Leociak "Podziemny Muranów" - ślady po warszawskim getcie. Czyta Mariusz Bonaszewski

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 11:00
Niedawno (9 kwietnia) nakładem Wydawnictwa CZARNE ukazała się książka Jacka Leociaka, zatytułowana "Podziemny Muranów". I to jemu właśnie poświęca autor swoje rozważania, dziękując rodzicom, że szczęśliwym zrządzeniem losu zamieszkali na Muranowie. I że tam przyszedł na świat w 1957 roku. Fragmenty książki czytał na antenie Dwójki Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń