REKLAMA

Wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 15:13
Złoty skarb z Koszyc oraz rozmowa o pewnej nagrodzie literackiej.
Audio
  • Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu o wystawie "Złoty skarb z Koszyc"
  • Z Krystyną Czerni rozmawia Aleksandra Łapkiewicz

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" zapraszać będziemy do Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie otwarta zostanie wystawa "Złoty skarb z Koszyc" ze zbiorów Słowackiego Muzeum Narodowego i Muzeum Historycznego w Bratysławie pod patronatem Ministra Kultury Republiki Słowackiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej

24 sierpnia 1935 roku, podczas kopania fundamentów w północno-wschodnim skrzydle przebudowywanej siedziby Dyrekcji Finansowej w Koszycach, doszło do niezwykłego odkrycia.

Pod podłogą w zburzonej części budynku ujawniono miedzianą kasetkę, kształtem przypominającą bochenek chleba. Wewnątrz znajdowały się 2 920 monety, trzy medale oraz łańcuch - wszystkie sporządzone z wysokogatunkowego złota. W dzienniku budowlanym utrwalono nawet godzinę tego zdarzenia - 11:45, a także personalia znalazcy.

Robotnicy, którzy byli świadkami owej historycznej chwili, przywłaszczyli sobie część numizmatów, które usiłowali odsprzedać miejscowemu jubilerowi, a następnie nawet przypadkowym spacerowiczom w miejskim parku. Policja, obserwująca "szczęśliwców", skutecznie udaremniła te zamiary, co skutkowało przepadkiem znaleźnego, które z mocy ówczesnego prawa należało się robotnikom. Kolekcja przeszła na własność państwa.

Po raz pierwszy w Polsce będziemy mieli okazję do obejrzenia całości znaleziska, na które składają się numizmaty niemal z całej Europy, bite w XV, XVI i XVII w. Wśród nich absolutnie rarytasy odnajdą też miłośnicy naszej historii. Dowiemy się także o ówczesnej sile nabywczej tak wielkiej ilości drogocennego kruszcu. Naszym gościem po 8.35 będzie polski kurator tej wystawy pan Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zapraszaliśmy również na uroczystość wręczenia Nagrody "Nowych Książek" za rok 2011 Krystynie Czerni, autorce biografii Jerzego Nowosielskiego "Nietoperz w świątyni" opublikowanej przez Wydawnictwo Znak. Z nagrodzoną autorką, także o jej najnowszej książce "Sztuka po końcu świata", rozmawiała Aleksandra Łapkiewicz.

 Audycję prowadził Marcin Pesta.

 Czytaj także

Tajemnice życia Jerzego Nowosielskiego - "nietoperza w świątyni" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 06:00
O wydanej niedawno biografii wybitnego malarza i rysownika opowiada specjalnie dla naszego serwisu jej autorka, Krystyna Czerni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy od ponad 100 lat pokaz obrazu Matejki

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 20:07
W Zamku Królewskim na Wawelu po raz pierwszy od ponad 100 lat można zobaczyć uchodzący do tej pory za zaginiony obraz Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe dzieje arrasów

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 06:00
Bezcenna kolekcja Zygmunta Augusta wielokrotnie uniknęła rozproszenia, wywiezienia poza Polskę, sprzedaży i - dwukrotnie - pożaru.
rozwiń zwiń