Religie Mezopotamii: bogowie potrzebują człowieka

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 12:05
– Ludzie mają w sobie pierwiastek boski, być może posiadają duszę, ale przede wszystkim odczuwają w stosunku do bogów bojaźń – mówiła w Dwójce prof. Olga Drewnowska, przybliżając skomplikowany świat wierzeń mieszkańców starożytnego Międzyrzecza.
Audio
  • Mezopotamia – bogowie i ludzie sprzed tysięcy lat (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Chaos i bóg Anu
Chaos i bóg AnuFoto: Wikipedia/domena publiczna, lic. CC BY-SA 3.0

Po co bogom człowiek? By wyręczył, jak opowiadała prof. Olga Drewnowska, niebian w pracy. Tematem kolejnej audycji z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" była mitologia Mezopotamii – goście Hanny Marii Gizy mówili zarówno o różnorodnych, przenikających się mitach, jak i przybliżali społeczno-polityczne tło, niezbędne do zrozumienia religii Sumerów oraz innych ludów dorzecza Tygrysu i Eufratu.
Poruszając temat mitologii Mezopotamii, nie sposób choćby nie wspomnieć o "Eposie o Gilgameszu".  Tekst ten – opisujący poszukiwanie przez legendarnego Gilgamesza, władcę sumeryjskiego miasta Unug (akadyjskie Uruk), tajemnicy nieśmiertelności – zawiera między innymi opis (jeden z najstarszych, jakie zna ludzkość) krainy zmarłych. Przyjaciel tytułowego bohatera – Enkidu – opowiada Gilgameszowi, jak to jest po drugiej stronie. – Ten świat wygląda okropnie, ale jest częścią życia – podkreślała prof. Olga Drewnowska, przybliżając słuchaczom treść starożytnego eposu.
Z kolei prof. Piotr Bieliński zwracał m.in. uwagę, że na rozwój mezopotamskiego panteonu znaczny wpływ miała polityka. – Marduk nie stałby się bóstwem tak znanym, gdyby nie pierwsza zwycięska dynastia z Babilonu. Kariera Aszura zaś była pochodną funkcjonowania państwa asyryjskiego – wyjaśniał.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.

jp/mk

Czytaj także

Germańscy bogowie muszą umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 13:00
Dlaczego boscy władcy świata germańskiej wyobraźni nie byli, jak to na bogów przystało, nieśmiertelni? W Dwójce opowiadaliśmy o Germanach i ich fascynującej mitologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczęśliwi bogowie Skandynawów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:00
- Świat tych mitów to świat przepiękny, pełen gorących uczuć, wspaniałych krajobrazów i ciekawych ludzi - mówił w Dwójce historyk prof. Leszek Słupecki. O skandynawskiej mitologii dyskutowaliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od nich uczyli się Rzymianie. Tajemnice Etrusków

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 13:00
Ich sztuka, mitologia i organizacja społeczna należą do fundamentów naszej kultury. Skąd przyszli i jaki wpływ faktycznie wywarli na naszą cywilizację? O Etruskach rozmawialiśmy w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogowie przyszli z Iranu? W poszukiwaniu zaginionej mitologii Słowian

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 00:20
O świecie religijnej wyobraźni dawnych Słowian wiemy niewiele. Dziejopisom nie zależało na utrwaleniu pogańskiej przeszłości. Jednak to, co przetrwało, wydaje się bardzo frapujące...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zawdzięczamy egipskim bogom?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 16:00
- Religia starożytnego Egiptu nie była ani monoteistyczna, ani politeistyczna. To był kult boga jednego, ale nie jedynego - tłumaczyła w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" egiptolog dr Joanna Popielska-Grzybowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mitologia indyjska wyprzedziła teorię Wielkiego Wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:30
– Ważnym elementem tej tradycji jest ciepło jako źródło stworzenia. Zgodnie z nią wszystko, co istnieje, emanuje z Pana Stworzeń pod wpływem jego rozgrzewania się – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, indolog i orientalista z UW.
rozwiń zwiń