Wielka schizma, czyli tysiącletnie nieporozumienie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 21:30
– W 1054 r. nie spodziewano się, że wzajemnie rzucone klątwy będą miały taki skutek – mówił ks. prof. Józef Naumowicz o początku wielkiej schizmy wschodniej.
Audio
  • Wielka schizma wschodnia, czyli tysiącletnie nieporozumienie (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Wielka schizma wschodnia była tak długim procesem, że aż do XIII w. wiele osób nie zdawało sobie sprawy z jej istnienia
Wielka schizma wschodnia była tak długim procesem, że aż do XIII w. wiele osób nie zdawało sobie sprawy z jej istnieniaFoto: mat. prasowe

– Podział między Wschodem i Zachodem, oparty na polityce, różnicach mentalności i duchowości, trwał bardzo długo przed schizmą – opowiadał prof. Józef Naumowicz. – Warto zauważyć, że dziś np. na Bałkanach granica między prawosławiem a katolicyzmem pokrywa się ze starożytną granicą między łaciną i greką – dodał.

Polaryzacja Wschodu i Zachodu zaostrzyła się w XI w., a po wzajemnym nałożeniu ekskomunik przez przedstawicieli dwu Kościołów w 1054 r. przerodziła się we wrogość. Konflikt ów rozwinął się jednak w sposób, który zaskoczył wszystkich. Gdy więc w 1965 r. podczas Soboru Watykańskiego II nastąpiło obustronne zdjęcie klątwy, powtarzano, że tysiąc lat wcześniej właściwie nikt nie miał zamiaru zbudować między chrześcijanami tak wysokiego muru. Schizma po prostu wymknęła się spod kontroli...

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: ks. prof. Józef Naumowicz (historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, patrolog, bizantynolog), ks. prof. Andrzej Kuźma (Chrześcijańska Akademia Teologiczna)

Data emisji: 6.12.2014

Godzina emisji: 16.00

mc/asz

Czytaj także

"Pamięć Świata" – musimy chronić to, co płonie zbyt łatwo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 21:50
– Program powstał po tragedii, jaką było spalenie zbiorów Biblioteki Narodowej Bośni i Hercegowiny – mówił prof. Władysław Stępniak z polskiego UNESCO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek w Turcji: Duch Święty dokonuje przemiany w wiernych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 17:43
W drugim dniu wizyty w Turcji Ojciec Święty odprawił mszę w katedrze Świętego Ducha w Stambule dla przedstawicieli wspólnoty katolickiej tego kraju.
rozwiń zwiń