Czy terroryści są muzułmanami?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 19:00
- Nie istnieje żadne Państwo Islamskie. To organizacja terrorystyczna, której przeciwstawia się cały islamski świat - podkreślał Mohamed Adham Abd El Aal z Muzułmańskiego Związku Religijnego.
Audio
  • Czy terroryści są muzułmanami? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Księga Koranu
Księga KoranuFoto: Wikipedia/Flickr/el7bara, lic. CC

Liczby jednak nie pozostawiają złudzeń. Jak przypomniała prowadząca audycję Hanna Maria Giza, w 2013 roku 75 procent ofiar zamachów na świecie zginęła z rąk wyznawców Islamu.

- 20 lat temu w Pakistanie wszedłem w osobiste relacje z islamskimi intelektualistami. Oni uważali, że cywilizacja chrześcijańska zabiera im młodych, kusząc ich bezwstydną muzyką, filmami, stylem życia - opowiadał publicysta i pisarz Piotr Wojciechowski. - Moim zdaniem terroryzm jest wojną obronną, którą islam musi wygrać, aby przetrwać. To tragiczna sytuacja - stwierdził.

- Wojnę prowadzą zawsze ludzie, nie religie - zaprotestował Mohamed Adham Abd El Aal. - Jeśli ktoś zabija w imię religii, to jest po prostu zbrodniarzem. Czy mówimy, że Jezusa Chrystusa zabili wyznawcy judaizmu? - zapytał retorycznie. - Zgadzam się. Na przestrzeni wieków Chrześcijanie też dokonywali zbrodni w imię swojej religii. Trzeba jednak pamiętać, że w historii życia Mahometa można doszukać się usprawiedliwienia przemocy, którego trudniej odnaleźć w Ewngelii i Dziejach Apostolskich - zaznaczał historyk prof. Wiktor Werner.

Być może jednak źródłem współczesnych problemów są korzenie Islamu, który od początku był także organizacją polityczną...

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: dr George Yacoub (arabista), Mohamed Adham Abd El Aal (Muzułmański Związek Religijny), prof. Wiktor Werner (historyk), ks. dr Stanisław Grodź (religioznawca), Piotr Wojciechowski (pisarz, publicysta, reżyser)

Data emisji: 7.02.2015

Godzina emisji: 16.00

mm,tj

Czytaj także

Wielka schizma, czyli tysiącletnie nieporozumienie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 21:30
– W 1054 r. nie spodziewano się, że wzajemnie rzucone klątwy będą miały taki skutek – mówił ks. prof. Józef Naumowicz o początku wielkiej schizmy wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rebelia pogańska. Bunt przeciw religii czy władcom?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 19:00
W 1. poł. X w. w państwie Piastów dochodziło do mniejszych i większych wystąpień, które historycy określili mianem "reakcji pogańskiej". Czy wydarzenia te miały charakter antychrześcijański?
rozwiń zwiń