Czy to tu balsamowano ciało Piłsudskiego?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 19:00
12 maja 1935 r. telefonicznie wezwano majora doktora Wiktora Kalicińskiego, by zajął się preparowaniem zwłok marszałka. Nie ma jednak pewności, dokąd lekarz pojechał.
Audio
  • Rozmowa o tajemnicach i chlubnej działalności Szpitala Ujazdowskiego (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Częścią Szpitala Ujazdowskiego był Zamek Ujazdowski (zdjęcie budynku z 1919 r.)
Częścią Szpitala Ujazdowskiego był Zamek Ujazdowski (zdjęcie budynku z 1919 r.)Foto: wikimedia/cc

Szpital Ujazdowski to najstarszy szpital wojskowy w Polsce. W swoim czasie był jednym z największych w Warszawie. Zajmował Zamek Ujazdowski i kilkanaście pawilonów. Pomiędzy budynkami jeździła kolejka, którą rozwożono m.in. posiłki ze szpitalnej kuchni. Podczas Powstania Warszawskiego funkcjonował tu szpital powstańczy, brutalnie zlikwidowany przez Niemców 6 sierpnia 1944 r.

W 1935 r. to tutaj preparowano i balsamowano zwłoki Marszałka Józefa Piłsudskiego - tak przynajmniej mówi jedna z wersji. O to, jak było naprawdę, pytaliśmy m.in. Małgorzatę Kalicińską-Buraczewską, córkę majora doktora Wiktora Kalicińskiego, który preparował ciało marszałka.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Małgorzata Kalicińska-Buraczewska (przedstawicielka dzieci lekarzy przedwojennego Szpitala Ujazdowskiego, córka majora doktora Wiktora Kalicińskiego), Małgorzata Matuszewska (kurator muzeum Zamku Ujazdowskiego), Hanna Bojczuk (historyk medycyny, honorowy prezes Stowarzyszenia Twórców Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego w Ujazdowie), dr Krzysztof Królikowski (lekarz, historyk medycyny, prezes Stowarzyszenia Twórców Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego)

Data emisji: 8.08.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/tj

Czytaj także

Klęska pod Waterloo. Winni lekarze czy zdrajcy?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 17:00
200 lat temu rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata. W Dwójce omówiliśmy przyczyny, które złożyły się na przegraną Napoleona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile prawdy o Polakach w "Kronice" Thietmara?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 17:00
- Ten wszechstronnie wykształcony Sas szanował Mieszka I za to, że jak wchodził do komnaty jakiś arystokrata niemiecki, to on wstawał - opowiadał w Dwójce prof. Tomasz Jasiński.
rozwiń zwiń