X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mussolini jako niedoszły imperator

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 18:00
- Chciał odbudować rzymskie imperium, całe Morze Śródziemne miało do niego należeć – mówił o wizji Mussoliniego podbicia południowej Europy prof. Andrzej Paczkowski.
Audio
  • O ideologach faszyzmu, jego narodzinach i straszliwych konsekwencjach z prof. Andrzejem Paczkowskim, prof. Rafałem Pankowskim oraz Małgorzatą Czyżewską rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Benito Mussolini przedstawiony na amerykańskim plakacie propagandowym
Benito Mussolini przedstawiony na amerykańskim plakacie propagandowymFoto: wikimedia/cc

Kiedy Benito Mussolini zdobywał władzę (podobnie jak Hitler - legalnie), nie miał jeszcze żadnego projektu imperialnego. Wizja, w której faszyzm staje się religią nowego imperium rzymskiego, przyszła z czasem. – To była kwestia legitymizacji systemu – tłumaczył prof. Paczkowski.

Gdzie leżą źródła włoskiego faszyzmu? W jakim sensie u rdzenia faszystowskiej myśli leży, jak mówił prof. Rafał Pankowski, idea totalnej jednolitości kulturowej? Czy zbrodnicza ideologia Mussoliniego wpłynęła na koncepcje nazistów? (Ponoć podczas wizyty Hitlera w 1934 roku we Włoszech Mussolini był znudzony swym niemieckim gościem). I kim tak naprawdę był Duce – ten zepchnięty przez historię w cień, ubrany w maskę operetkowego błazna twórca zbrodniczego systemu?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Andrzej Paczkowski (historyk), prof. Rafał Pankowski (socjolog i politolog) oraz Małgorzata Czyżewska (Europejska Sieć Pamięć i Solidarność)

Data emisji: 22.08.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy Hitlera na usługach USA?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 18:00
W 1945 roku Amerykanie wiedzieli, że muszą przejąć - nim wejdzie Armia Czerwona - niemieckich naukowców. Rozpoczęła się tajna operacja "Paperclip".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Analiza cudu nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 15:16
- Patrzymy na wojsko polskie poprzez pryzmat Bitwy Warszawskiej, ale trzeba spojrzeć na nie przez pryzmat początków II Rzeczypospolitej - mówił w Dwójce prof. Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń