Mussolini jako niedoszły imperator

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 18:00
- Chciał odbudować rzymskie imperium, całe Morze Śródziemne miało do niego należeć – mówił o wizji Mussoliniego podbicia południowej Europy prof. Andrzej Paczkowski.
Audio
  • O ideologach faszyzmu, jego narodzinach i straszliwych konsekwencjach z prof. Andrzejem Paczkowskim, prof. Rafałem Pankowskim oraz Małgorzatą Czyżewską rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Benito Mussolini przedstawiony na amerykańskim plakacie propagandowym
Benito Mussolini przedstawiony na amerykańskim plakacie propagandowymFoto: wikimedia/cc

Kiedy Benito Mussolini zdobywał władzę (podobnie jak Hitler - legalnie), nie miał jeszcze żadnego projektu imperialnego. Wizja, w której faszyzm staje się religią nowego imperium rzymskiego, przyszła z czasem. – To była kwestia legitymizacji systemu – tłumaczył prof. Paczkowski.

Gdzie leżą źródła włoskiego faszyzmu? W jakim sensie u rdzenia faszystowskiej myśli leży, jak mówił prof. Rafał Pankowski, idea totalnej jednolitości kulturowej? Czy zbrodnicza ideologia Mussoliniego wpłynęła na koncepcje nazistów? (Ponoć podczas wizyty Hitlera w 1934 roku we Włoszech Mussolini był znudzony swym niemieckim gościem). I kim tak naprawdę był Duce – ten zepchnięty przez historię w cień, ubrany w maskę operetkowego błazna twórca zbrodniczego systemu?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Andrzej Paczkowski (historyk), prof. Rafał Pankowski (socjolog i politolog) oraz Małgorzata Czyżewska (Europejska Sieć Pamięć i Solidarność)

Data emisji: 22.08.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/mg

Czytaj także

Naukowcy Hitlera na usługach USA?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 18:00
W 1945 roku Amerykanie wiedzieli, że muszą przejąć - nim wejdzie Armia Czerwona - niemieckich naukowców. Rozpoczęła się tajna operacja "Paperclip".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Analiza cudu nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 15:16
- Patrzymy na wojsko polskie poprzez pryzmat Bitwy Warszawskiej, ale trzeba spojrzeć na nie przez pryzmat początków II Rzeczypospolitej - mówił w Dwójce prof. Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń