Piłsudski i Dmowski. Dwie drogi do jednej Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 19:00
– Obaj byli pogrobowcami powstania styczniowego. Na początku wyciągnęli dosyć podobne wnioski. Potem to się zmieniło – mówił historyk prof. Mariusz Wołos.
Audio
  • Józef Piłsudski, Roman Dmowski i dwie drogi do polskiej niepodległości (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Roman Dmowski i Józef Piłsudski
Roman Dmowski i Józef PiłsudskiFoto: wikimedia/domena publiczna

serwis historyczny
Piłsudski_663.jpg
Józef Piłsudski w Polskim Radiu

– Piłsudski pozostał w nurcie powstańczo-niepodległościowym. Studiował dzieje powstania styczniowego, napisał książkę na temat jego pierwszych dni. Bogatszy o tę wiedzę próbował udoskonalić koncepcję powstańczą kilkadziesiąt lat później – powiedział prof. Mariusz Wołos. – Tymczasem Dmowski uważał, że kolejne powstania nie mają większego sensu. Opowiadał się za drogą ewolucyjną – dodał.

Obaj wybitni politycy pragnęli niepodległej Polski, ale chcieli do niej dojść dwiema różnymi drogami, bo ich wizje wolnego kraju były różne. Kiedy stanęli naprzeciw siebie? Prof. Henryk Stańczyk mówił, że stało się to prawdopodobnie w 1904 r., gdy obaj udali się do Tokio…

***

Tytuł audycjiKlub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Mariusz Wołos (Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), prof. Henryk Stańczyk (Wydział Nauk Społecznych i Administracji Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie), dr Maciej Górny (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 7.11.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Piłsduski wobec Ukrainy, czyli życzeniowe myślenie konspiratora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 18:49
- Spojrzenie endecji na siłę ukraińskiego ruchu narodowego w latach 1919-1920 było bardziej realistyczne niż podejście Józefa Piłsudskiego - mówił w Dwójce prof. Jan Pisuliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Piłsudski - brat Marszałka na Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 05:45
- Na Sachalinie Bronisław Piłsudski jest znacznie bardziej znany niż w Polsce. Jest uważany za bohatera narodowego - mówił na antenie Polskiego Radia Józef Żytek. Dzięki działaniom Piłsudskiego wiemy, jak brzmiał język Ajnów.
rozwiń zwiń